Над 1100 шуменци се обявиха против изграждането на инсталация за изгаряне на болнични отпадъци в индустриалната зона на града. Работниците от фирмите в района и живущи в квартал „Добруджа“, който е на около 400 метра от бъдещия инсинератор, смятат, че той ще ги трови с вредни газове. Подписите ще отидат в Министерството на околната среда и водите заедно с протокола от провелото се днес при засилен интерес обществено обсъждане на проекта. В залата на инвеститора „Моби трейд“ ЕООД присъстваха собственикът на фирмата Руслан Леонкев, както и шефове на предприятия, граждани, служители на РИОКОЗ, РИОСВ, Община Шумен и Областна администрация. Съоръжението ще бъде с капацитет за изгаряне на 300 тона годишно, от които ще остава 15 тона отпадъчен продукт. Според проекта предприятието трябва да заработи през октомври т.г.
В началото на срещата бе представен доклад за Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), изготвен от конултантската фирма „Балкански научно-образователен център по екология и опазване на околната среда“ на професор Иван Домбалов. Според самия професор инсинераторът отговаря на екологичните норми и може да бъде построен, въпреки че не отговаря на изискването за 1000-метрово отстояние от жилищни зони и предприятия от хранително-вкусовата промишленост (ХВП). „Наредба № 7 за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда предстои да бъде променена, но и сега е дадена възможност Министерството на здравеопазването да променя защитно-хигиенните зони за определено инвестиционно предложение, ако се види, че то не създава проблем за здравето на хората“, каза Домбалов. Според него инсталацията за изгаряне на болнични отпадъци няма да окаже никакво влияние върху предприятията от ХВП. Опонира му Станчо Рашков от борса „Кехлибар“, която се намира на 250 метра от бъдещото предприятие. Той заяви, че в периметъра от 1000 метра попадат още голямо млекопреработвателно предприятие, сладкарска фирма и много жилища. „Къде отиват 285 тона от 300-те, които ще бъдат изгаряни всяка година?“, попита Благой Белчев от „Зеленчуци“ ООД. Иван Домбалов му отговори, че всички отделяни при горенето газове – Въглероден оксид, Водороден хлорид, Серен диоксид, Азотен окис и тежки метали, ще бъдат в по-ниски концентрации от допустимото. „Никъде няма изискване коминът да е по-високо от жилищните блокове, а и газовете няма да отиват на повече от 100 метра от инсталацията“, каза професорът. Опасения за вредните емисии изказаха от фирма „Пробленд“, която пакетира хранителни продукти, а се намира на 87 метра от мястото на инсинератора. Д-р Ивелина Коцовска от „Плантабул“ ООД пък заяви, че въздействието на подобни съоръжения върху околната среда и хората все още не е доказано.
Експерти от консултанстката фирма на Домбалов обясниха, че инсинератор от същия тип работи в Александровска болница в центъра на София, и че няма никакъв проблем с вредните емисии. Данните за изпускания в атмосферата въздух излизал на екран в столичната служба по околната среда и водите. Стана ясно обаче, че в проекта на шуменския инсенератор такова изпращане на данни в екоинспекцията не се предвижда.
Издаването на разрешително за строеж на инсталацията ще се реши от Висшия експертен екологичен съвет към МОСВ. Преди това експертите от министерството ще се запознаят със становището на шуменската РИОКОЗ, което все още не е изготвено.

Според проекта всички изпускани в атмосферата газове ще бъдат в допустимите норми.

Водещ на Общественото обсъждане днес бе Сузана Недева /вляво/, която е съдружник на Руслан Леонкев във фирма "Ламобиена".
ШУМ.БГ
Коментари
бау-бау
Явно форума се напълни с подставени хора на инвеститора и редовните лумпени като аз от 20:30. Някакъв Някой си приглася на въпроса къде били хората когата се строяли заводите преди половин век. Ами да попита баща си. А това, че само дъртаци се подписват трябва да накара младите малко повече да мислят, ако не за друго поне заради това, че ще живеят по-дълго. Ако отровите им позволят, разбира се. Тези, които подкрепят инсинератора със сигурност не живеят в Добруджанския. Ако утре някой поиска да се изнесе от там, ще получи много по-ниска цена за дома си от вчера. Що се отнася до шлаката, която е 5 кг дневно, ще се пази в някакви чували, като се препоръчва да се транспортира до депа за опасни отпадъцои. Само дето в България няма нито едно такова. А показателиет на софийския инсинератор се следят в реално време от екоинспекциата и два пъти годишно от датската агенция по околна среда. Познайте кой ще извършва мониторнига в Шумен.
Инсинератор е необходим, но не на това място. Доводът на инвеститора, че мястото е избрано, заради газификацията, има резон от икономическа гледна точка, но няма нищо общо с екологията.
И тук се процедира като при МВЕЦ "Моста". Той се строеше докато уж строежа беше спрян, а сега е посторен навес, който ще се ползва от уж неразрешената инсталация. Намира се начин (ясно какъв) да се свият на фльонга всички закони, а хората кучета ги яли. Годините няма да са все така дъждовни и хората ще стоят на сух режим, но инвеститорите отдавна ще са си върнали парите, а тези, които са им позволили никой няма да си ги спомня. А и да си ги спомня - няма да има начин да им се потърси отговорност. След години може да се отчете повишена заболеваемост, но едва ли някой ще направи връзка с местоживеенето на хората. Иди доказвай, че е виновен инсинератора.
Пази боже от инвеститори и подкупни чиновници в разни инспекции.
Миксера
Живея в Дивдядово - вятъра ще носи несъществуващите боклуци у дома. Вие сте съществуващите боклуци на града и пречите много повече от инсинератора! Почетете малко, образовайте се, научете принципа на работа и тогава подскачайте - знам, трудно ще е за закърнелите ви мозъци да се размърдат, но опитайте поне!
няма значение квартала
Ясно,пак някои искат да ни вземат здравето,а те да вземат парите!
пропуснал
Благодаря на тези от опашката,на подписалите се!Време е и в Шумен да има граждани,които да бдят за нас!
Yo
Inseneratori ima dva v Sofia, v Alexandrovska bolnitsa i vuv Voenna. Az jiveia v centara v blizost do Alexandrovska, ne sum usetila prisystvieto na insenerator v blizost. V nashi dni investiciite v tezi syorajenia e na dosta visoko nivo , sledovatelno i haraktrestikite im sa napraveni v norma i s cel bezopasnost za zdrave i okolna sreda. NE MOGA DA RAZBERA EDNO - NE MOGAT LI HORATA OT GRAD SHUMEN DA RAZBERAT, che kogato se pravi tolkova skupa investicia E NORMALNO TQ DA E PO EVROPEISKI STANDART I S NEOBHODIMITE HARAKTERISTIKI ZA BEZOPASNOST I T.N. " Mobi Treid" ne viarvam i te kato pochitni grajdani na grad SH da sa reshili kosveno da se troviat, ne mislite li? Poznavam horata i mislq, che ne biha predprieli kakuvto i da e proekt, koito ima minimalen risk za nechie ZDRAVE I OKOLNA CHESTOTA. Inteligenti hora sa i ne mislia, che biha se obvurzali s neshto, koeto moje da nosi za tiah moralna otgovornost i nepreciznost. V Bulgaria ima na dve mesta inseneratori, kakvo po-hubavo ot tova da se napravi investicia s takuv mashtab v grad Shumen? Koito ne misli taka neka se nadiava da prosperirame s paketirane na zahar i med, opakovki, zelenchuci i t.n.
шуменец
шуменските"политици"кой ще събуди?
те затова ли си купуват имоти само от София или Черноморието!
???
Да, наистина в София има, но за собствени нужди. А тук в Шумен ще бъде централизиран за цяла северна България за всички опасни (заразени) медицински и трупни отпадъци. Това са 10 тона при горене (през ден да се пали). Или около 20 бр. микробуса.
dobrujanec
shto nqma da se podpishesh ve myrshoooo zashtoto si na dr krai li egosti dolni!!! a teq pak kadetu she stroqt tuka da se saberem da im prepikaem o4ite da gi vidim kak shte psotroqt kakvo e tva iznesoha si4ko ot grada prodadoha si4ko i sq nakraq she ni polzvat za otpada4na qma!!! nqkade se spomena 4e nqma da sa otpadacite na nashiq grad samo ami na targovishte ii razni dr gradove t.e. shumen shte galta pomiqta na ciganite i takiva katu vas tip "az nqma da se podpisha" shte go pozvolqt!!!
мислещ за шуменци
От цяла североизточна България точно тук ли ще се из....т тия?