Над 1100 шуменци се обявиха против изграждането на инсталация за изгаряне на болнични отпадъци в индустриалната зона на града. Работниците от фирмите в района и живущи в квартал „Добруджа“, който е на около 400 метра от бъдещия инсинератор, смятат, че той ще ги трови с вредни газове. Подписите ще отидат в Министерството на околната среда и водите заедно с протокола от провелото се днес при засилен интерес обществено обсъждане на проекта. В залата на инвеститора „Моби трейд“ ЕООД присъстваха собственикът на фирмата Руслан Леонкев, както и шефове на предприятия, граждани, служители на РИОКОЗ, РИОСВ, Община Шумен и Областна администрация. Съоръжението ще бъде с капацитет за изгаряне на 300 тона годишно, от които ще остава 15 тона отпадъчен продукт. Според проекта предприятието трябва да заработи през октомври т.г.
В началото на срещата бе представен доклад за Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), изготвен от конултантската фирма „Балкански научно-образователен център по екология и опазване на околната среда“ на професор Иван Домбалов. Според самия професор инсинераторът отговаря на екологичните норми и може да бъде построен, въпреки че не отговаря на изискването за 1000-метрово отстояние от жилищни зони и предприятия от хранително-вкусовата промишленост (ХВП). „Наредба № 7 за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда предстои да бъде променена, но и сега е дадена възможност Министерството на здравеопазването да променя защитно-хигиенните зони за определено инвестиционно предложение, ако се види, че то не създава проблем за здравето на хората“, каза Домбалов. Според него инсталацията за изгаряне на болнични отпадъци няма да окаже никакво влияние върху предприятията от ХВП. Опонира му Станчо Рашков от борса „Кехлибар“, която се намира на 250 метра от бъдещото предприятие. Той заяви, че в периметъра от 1000 метра попадат още голямо млекопреработвателно предприятие, сладкарска фирма и много жилища. „Къде отиват 285 тона от 300-те, които ще бъдат изгаряни всяка година?“, попита Благой Белчев от „Зеленчуци“ ООД. Иван Домбалов му отговори, че всички отделяни при горенето газове – Въглероден оксид, Водороден хлорид, Серен диоксид, Азотен окис и тежки метали, ще бъдат в по-ниски концентрации от допустимото. „Никъде няма изискване коминът да е по-високо от жилищните блокове, а и газовете няма да отиват на повече от 100 метра от инсталацията“, каза професорът. Опасения за вредните емисии изказаха от фирма „Пробленд“, която пакетира хранителни продукти, а се намира на 87 метра от мястото на инсинератора. Д-р Ивелина Коцовска от „Плантабул“ ООД пък заяви, че въздействието на подобни съоръжения върху околната среда и хората все още не е доказано.
Експерти от консултанстката фирма на Домбалов обясниха, че инсинератор от същия тип работи в Александровска болница в центъра на София, и че няма никакъв проблем с вредните емисии. Данните за изпускания в атмосферата въздух излизал на екран в столичната служба по околната среда и водите. Стана ясно обаче, че в проекта на шуменския инсенератор такова изпращане на данни в екоинспекцията не се предвижда.
Издаването на разрешително за строеж на инсталацията ще се реши от Висшия експертен екологичен съвет към МОСВ. Преди това експертите от министерството ще се запознаят със становището на шуменската РИОКОЗ, което все още не е изготвено.

Според проекта всички изпускани в атмосферата газове ще бъдат в допустимите норми.

Водещ на Общественото обсъждане днес бе Сузана Недева /вляво/, която е съдружник на Руслан Леонкев във фирма "Ламобиена".
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
д-р Коцовска каво прави на това обсъждане чии интереси обслужва.ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ не се наяде и тя.
гласоподавател
Да се обединяват "представляващите ни" и да защитават здравето на шуменци.
И да допускат инвеститори,които ще развиват реални дейности,та да не бягат шуменци навън.
Рано или късно ще се разбере кой е спечелил от тази"идея",но те тогава сигурно вече ще са се изселили от Шумен!
Анонимен
Интересно Валери Колев каква позиция е заел.Участва ли някъде в проекта.
м
Вместо да се радвате, че нещо се прави в този град, вие се поддавате на масови истерии. Мислете разумно и креативно.40 години в болницата имаше инсенератор и никой не е пострадал така, че не се притеснявайте. Вярно, че новото плаши но го приемете като възможност за града.
практик
"страхотно" производство,направо да ни "завидят" от другите села и градове на североизточна България!!!
Това може да го защитават само тези,които имат интерес(пари)!
Анонимен
За пореден път Миксера е гърнето на похлупака. Инък е безработен, живее с подаянията на мама и тате и кара мотоциклет с кош.
В конкретния случай няма две мнение-може и да е най-чистото производство, но иска ли се отстояние 1000 метра-то събдата му трябва да е в кошчето отсвга. А за това, че без разрешение са вдигнали 98% от сградата-да се актува и събори. Сузана Недева не е ли женица на Адв. Недев-виден комсомолски деец с привкус към сделки с пушкала?
данъкоплатец
разбира се,че трябва да се събори незаконното им строителство,нали ще сме правова страна
поровете малко
Абе пичове,в основата стои един млад новоизбран депутат,съдружник със Сузана Недева.Назначил шефката на РИОКОЗ.Да видим дали ще спазят изискванията на закона?А това за изгарянето на отпадъци - та то и досега имаше такова в болницата.Извършваше го Димитър Дъбов.Защо никой не се оплакваше?Но ще има и смешна страна.Мляко от "старса" с привкус на черен дроб.ГМО направо.
Анонимен
заинтересуваните да следят издаваните строителни разрешителни и да ги атакуват - ако са си направили законна сграда за нещо друго - да си я ползват; ако е незаконна /без разрешително/ всичко става много просто, но бавно - ще я съборят
ако се опитат да променят предназначението й - няма как да стане 1000 метра са си 1000 няма как да станат по-малко
моят съвет към инвеститорите е срочно да си намерят терен отговарящ на отстоянията, да не им реализира някой по-бърз идеята /екарисажите в България са единици .../