Софийски градски съд (СГС), който гледа мярката за неотклонение на Алексей Петров при закрити врата, не го освободи от ареста, предаде репортер на БГНЕС.
Според съда има достатъчно данни, които да сочат, че Алексей Петров е автор на престъпленията, в които е обвинен. В съдебната зала стана ясно, че те се основават предимно на свидетелски показания. Освен това, според съда има опасност, ако Петров излезе от ареста с по-лека мярка, да извърши и друго престъпление. Стана ясно, че по делото има приложен и един том, в който се съдържа кадровото досие на Алексей Петров. Според съда обаче данните в него, нито разколебават, нито подкрепят обоснованото предположение, че той е автор на деянията, в които е обвинен. В него не се прави извод за конкретната дейност на Петров. Според показанията на част от свидетелите, сред които и бившият зам. директор на ДАНС Иван Драшков, работата на Алексей Петров в службите е било без съществено значение за националната сигурност и инициативата била от страна на самия Петров. След решението на градските съдии на София, Алексен Петров заяви, че независимо от това остава с вярата в независимия български съд. Той заяви още, че оставането му в ареста е залог за кариерата на един прокурор и поста на един министър. Петров обаче не пожела да каже кой е прокурорът, нито пък министърът, въпреки че досега е споменавал единствено името на настоящия вътрешен министър Цветан Цветанов. Този път Алексей Петров имаше и повече възможност да обясни и предните си изявления в районния съд на София, когато каза, че в ДАНС действа мощна организирана престъпна група. “Разкритията в последно време в областта на енергетиката са доказателство за съществуването на организация, която от една страна е прикривала престъпно поведение, а от друга страна е фабрикувала негативна информация за неудобни хора или за опоненти. Има хора, които носят лична отговорност, хора, които са работили по линия на икономическата сигурност”, заяви Алексей Петров. После обясни, че достатъчно аргументирано е обяснил за тези хора пред комисията за контрол на ДАНС. Там той изразил съмнението си за съпричастност на Веселин Марков за изтичането на класифицирана информация. Според него именно Марков е човекът, който сега е на ключова или прикрита ключова позиция в ДАНС, а преди това заедно със свои колеги има отговорност по тази икономическа сигурност. Алексей Петров мисли, че те трябва да носят някаква отговорност, а не сега “ДАНС да разследва какво е станало по енергийните проекти“. Риторично Петров попита как да си обясним поведението на Владимир Писанчев, който лично е направил проучването му за достъп до класифицирана информация на ниво “строго секретно“, а сега се опитва да му изфабрикува досие.
Делото бе засекретено и журналисти не бяха допуснати в залата. Адвокатът на Алексей Петров Васил Василев обясни след заседанието, че това е така, тъй като има нови материали по делото от ДАНС. Бившият съветник в ДАНС поиска да бъде пуснат от ареста заради дългият период на задържането му – 5 месеца, откакто е в ареста.
По време на почивката, докато съдът реши дали да освободи Алексей Петров с по-лека мярка, той заяви, че Делото е засекретено “за да не чуе обществото истината". На въпрос коя е вашата истина, Петров отговори: “Истината е само една“.
По делото са постъпили секретни материали за работата на Алексей Петров в службите - НСС и ДАНС. Документите обаче не са в пълен обем и има само част от досиетата. Това казаха адвокатите на Алексей Петров, преди Софийски градски съд да се произнесе относно негово евентуално освобождаване от ареста. След 5 месеца работа по делото няма нито едно доказателство, което да не сте чули през февруари, при първоначалното задържане на Алексей Петров. Няма нито едно доказателство за престъпна група, заяви пред журналисти адвокат Ина Лулчева. Има поне 50 свидетели, които ще дадат показания, че свидетелите, които ползват от прокуратурата, не казват истината. Това каза другият адвокат на Алексей Петров - Васил Василев.
БГНЕС припомня, че 13 души бяха задържани в хода на специализираната полицейска операция "Октопод”, която се проведе в столицата през февруари. Сред задържаните бяха братята Йордан Стоянов и Пламен Стоянов, известни като Дамбовците, Алексей Петров – Трактора, Марчело Джотолов – Марчело, Момчил Кръстев, Николай Велков и Лозана Славчова. В ареста останаха само Алексей Петров и Марчело Джотолов. Софийският апелативен съд (САС) остави окончателно в ареста Алексей Петров на 13 април. Петров беше обвинен в ръководене на престъпна група. "Няма една фактура, която да доказва пране на пари, няма едно доказателство за трайно структурирана група с общ престъпен умисъл. Макар и работно, обвинението не съдържа никаква конкретика". Това каза пред съда тогава един от адвокатите на Алексей Петров Васил Василев. /БГНЕС
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар