ГЕРБ: Анастас Анастасов става зам. председател на НС
Анастас Анастасов става заместник-председател на Народното събрание, реши на свое редовно заседание ИК на ПП ГЕРБ, съобщиха от пресцентъра на партията.
Овакантените постове на председател и заместник-председател на здравната комисия се поемат съответно от Десислава Атанасова и от Геновева Алексиева. Моника Панайотова поема поста на председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
Анастас Анастасов е роден на 10 октомври 1965 година в Ямбол. Член е на Комисията по правни въпроси и председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред от 29 юли 2009 година. Десислава Атанасова е член на Комисията по правни въпроси и член на Комисията по здравеопазването. Геновева Алексиева е заместник-председател на Комисията по труда и социалната политика и член на Комисията по здравеопазване в парламента. Моника Панайотова е член на Комисията по външна политика и отбрана и заместник-ръководител на Постоянна делегация на Народното събрание в Интерпарламентарния съюз.
БГНЕС припомня, че до смените се стига, след като депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов подаде оставка като зам.-председател на парламента и като председател на Софийската организация на партията на 7 юли, а в последствие и като председател на парламентарната здравна комисия. Лъчезар Иванов попадна в центъра на скандал, след като се опита да спре репортаж на Нова телевизия, в който бе показан охолния живот на негов приятел – митничар. Иванов се опитал и да ходатайства пред директора на Агенция "Митници” Ваньо Танов да бъде назначен митничарят Сергей Бранков. Името на Бранков нашумя след репортаж, от който се видя, че началникът на смяна в митницата има палат върху 1.5 декара в покрайнините на София. Стана ясно още, че от телевизията са поискали санкция за излъчване на репортажа от Бойко Борисов, която той е дал. Името на Лъчезар Иванов бе намесено и около скандалния текст в Закона за наркотичните вещества, който бе обнародван в Държавен вестник преди около два месеца. Миналата година пък Иванов и тогавашният министър на здравеопазването Божидар Нанев бяха в посещение в САЩ на разноски на фармацевтична компания, като от опозицията поискаха разследване на случая от ДАНС.
Другите две попълнения пък идват на местата на депутатите Светлин Танчев и Пламен Цеков. Двамата се забъркаха в скандала с лобиската поправка в Закона за контрол на наркотиците. В края на март от президентството информираха, че промяната в Закона за наркотичните вещества се е появила в Държавен вестник без президентски указ. Нещо повече - поправката променя и смисъла на текста и така за малко не беше разрешено рекламирането на наркотици. Анкетната комисия трябваше спешно да провери дали няма опит за лобизъм и кой е виновен за това. В нея бяха разпитани служители на парламента и депутатите Пламен Цеков и Светлин Танчев. Цеков - защото прочете в пленарната зала текст при второто четене. А Танчев - защото се оказа, че сътрудникът му хванал разминаването и сигнализирал. Така и двамата попаднаха под обстрела на Колация за България, които бяха най-активни в настояванията си за персонализиране на вината и отстраняване на виновника. Днес Цеков обясни, че четири пъти е подписал правилния текст в закона и не му е направило впечатление, когато е прочел непълния текст от трибуната на парламента, защото е нямало реакция от залата. Той бе категоричен, че е 100% невинен. Въпреки това днес от анкетната комисия се обединиха, че двамата трябва да напуснат постовете си, което бе отразено и в доклада на комисията. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар