Поредните изблици на "патриотизъм" в контекста на подписката срещу турското еврочленство вредят много на България, твърди Александър Андреев, главен редактор на българската секция на радио “Дойче веле“.
Според него страната би имала огромна полза от приемането на съседите в ЕС. Една четирибуквена патриотична партия, която не е представена нито в българския, нито в Европейския парламент, днес внася в Народното събрание колекцията си от 300 000 подписа срещу членството на Турция в ЕС. Същите канцеларски войводи завчера поискаха оставката на външния министър Николай Младенов, задето подкрепи турската еврокандидатура и даде безусловна поддръжка на Сърбия и Македония за тяхното бъдещо еврочленство.
Да, за една политическа партия е напълно легитимно да напира към авансцената и да търси лъча на прожектора, но с това сякаш се изчерпват оправданията на въпросните патриоти. Защото, първо, каква е обективната тежест на събраните 300 000 подписа? Чисто математически това са някъде под 5 процента от българските гласоподаватели. (Да не говорим, че край паянтовите масички на колекционерите на подписи по мои наблюдения често спираха и непълнолетни българи.) С такава рехава подкрепа просто не е сериозно да твърдиш, че в България има мнозинство срещу турското еврочленство. Но дори да го има, България все пак е парламентарна република и независимо дали ни харесва или не, външната й политика се твори от правителството, а не от групи по интереси.
Така стигаме до втория, много по-интересен въпрос: трябва ли Турция да членува в ЕС? За всички е ясно, че в момента южната съседка на България не е готова за влизане в ЕС - знаят го дори турските политици. Но пак за всички е ясно, че ако Анкара се отдалечи от европейската орбита (а тази тенденция тревожно се задълбочава напоследък) и доброволно или принудително се откаже от своите евроаспирации, по южната граница на ЕС (и на България!) ще възникне опасна нестабилност и непредсказуемост. Тъкмо поради това преговорите с Турция трябва да продължат и да приключат така, както навремето с дванайсетте новоприети. Разбира се, може да се окаже, че Анкара не изпълнява важни критерии на Евросъюза или пък, че за членството й няма мнозинство. Но такъв вариант ще омаломощи ЕС и ще бъде неизгоден за България като пряка съседка, смята Александър Андреев.
Тъкмо съседството е третият важен аргумент срещу патриотичните инициативи на гореспоменатата партия. Защото България очевидно ще бъде в много по-благоприятна ситуация, когато всичките й съседи членуват в ЕС. Когато не охранява външната граница на Общността и решава залежалите проблеми с Турция, Македония и Сърбия не чрез взаимни нападки я за междата, я за трънката или за другоселците, а в ясната рамка на най-модерната общност от държави на земното кълбо. Българските патриоти много обичат да говорят за “национална отговорност”, но в случая, колкото и да е парадоксално, тъкмо те говорят и действат безотговорно към своите съграждани и бъдещето на страната, заявява журналистът. /ДВ
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
До Автора
Когато поляците заобичат Русия и Германия,тогава и БЪЛГАРИТЕ ще заобичат Турция!С една дума-НИКОГА.
аз
този сашко, да поживее в с. габрица / едно от многото опорочени български села/. през два часа високоговорителите да му проглушават ушите, в кръчмата фонти на спарено и лой, на гумени галоши и тумани обути на босо, ще стане първи патриот
www
tozi Andreev kolko li e imal po geografia ami 4e Turcia se namira v Azia geografski samo edna malka 4ast e v Evropa i BG politici ne tryabva da davat izyavlenia za tova Turcia tryabva ili ne tryabva da bade prieta v Evripeiskiat sauz edno vreme nie parvi priznaxme Makedonia i be6e gre6ka sega tozi gospodin pravi vyatar na DPS ili e ot tyax ne mie izvestno tova ime no mai ne e ot 4istite balgari.
анонимен
да този Сашко нещо се е збъркал
dcm
На ввв.. не е важно колко е имал по география, явно не е в час по история.
Турция загърбва ценностите на Аттатюрк и все повече се ориентира към радикалния ислям , както и към " ценностите" на Османската империя..
така де вместо Виенска опера кючек..
ами да кажа на такива ..да ви нагласят
shumenec
Vyprosa tuk ne e istori4eskite ili geografsite znaniq na gorespomenatiq gospodin a fakta 4e nqma logika da sravnqvate turciq i bulgariq. Ot edna strana gigant na iznos v evropa( a i v sveta) a ot druga 6 milionovata bulgariq... Edin malyk primer: Neka nie EVROPEJSKITE GRAJDANI da poglednem ulicite si , pyti6tata si, mijavata si ikonomika ot edna strana i da poglednem kym sravnqvanata Turciq...
Sigurno tova e da si EVROPEEC...