По два важни въпроса се произнесе ръководството на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), предаде репортер на БГНЕС.
На първо място синдикалистите заплашиха с протести, ако Кодексът за социално осигуряване (КСО) бъде приет в този му вид. Те са категорични, че няма да подкрепят КСО, тъй като той е бил едностранно внесен без да отчетат препоръките на синдиката. Ако КСО бъде приет в този му вид синдикалисти ще обсадят Народното събрание през септември. На второ място, според КНСБ, в оценката за една година управление на ГЕРБ се очертават повече негативни, отколкото позитивни резултати.
”Категорично позитивно следва да бъде оценена силната харизма на министър-председателя Бойко Борисов, който влага целия властови ресурс на премиерския пост, за да компенсира липсата на ясна визия за управлението на страната, както и неочаквано променящите се стратегически приоритети на правителството”, коментира президентът на КНСБ проф. д-р Желязко Христов. Като позитив на управлението той определи възстановеното доверие към страната от европейските институции, възстановяването на финансирането и ускоряването на усвояването на еврофондовете. От друга страна според него, борбата срещу престъпността, съпътствана с шумни медийни кампании и полицейски акции се възприема добре от обществеността, но е по-скоро с все още очаквани резултати. В оценката на КНСБ се казва още, че резултатите в отношенията с Русия по стратегическите енергийни проекти и енергийни доставки са противоречиви, но по-скоро успешни на този етап.
Като успех на управлението от синдиката оценяват възстановения социален диалог на национално и браншово ниво, както и пробива в борбата срещу сивата икономика и за гарантиране на приемливи минимални стандарти, който бе направен с разпростирането на първите два БКТД. По тяхно мнение обаче, антикризисните мерки на правителството, които бяха приети в пакет през март, все още не дават очакваните резултати.
“Забавените вече близо година стотици милиони левове неразплатени задължения към фирмите силно охладиха икономиката, свиха заетостта с 250 хиляди души и генерираха нова вълна на междуфирмена задлъжнялост, както и загуба на доверие сред инвеститорите. Всичко това заедно със забавените плащания към работниците и бюджета ускори и задълбочи дългoвата криза, в това число и с ръст на несъбраните вземания, както към фиска така и на просрочените кредити към банковата система”, се казва още в оценката на конфедерацията.
Като негатив на управлението, от синдиката определят увеличението с 25% на цената на газа и фактът, че минималната работна заплата за страната вече шести месец е под официалната линия на бедност и макар да има постигнато съгласие в антикризисните мерки не се стига до нейното увеличение.
КНСБ изразява съмнение и за пригодността на новия модел на заплащане в държавната администрация, като се противопоставя срещу заличаването на доплащането за прослужено време/за трудов стаж и професионален опит в държавната администрация. И днес ръководството на синдиката продължава с обсъждането на пенсионната реформа. Засега те са на мнение, че предлаганите варианти за продължаване на пенсионната реформа са неприемливи и не постигат основните цели за дългосрочна фискална стабилност на системата и повишаване на коефициента на заместване на дохода чрез по-добра връзка между приноса и правата на осигурените лица. По думите на Желязко Христов, е неотложно важно да стартира реална работа между социалните партньори и правителството по изработването на Национален пакт за растеж и заетост. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар