Директорите на държавните филхармонии в Шумен и Враца Станислав Ушев и Димитър Панов изпратиха Отворено писмо до премиера Борисов и министъра на културата Рашидов. В писмото се изразява тревога от намерението за подготвяната реформа от Министерството на културата и в частност за преобразуването на Държавните филхармонии във Видин, Враца, Плевен и Шумен в оркестри тип симфониета.
„Много сме обезпокоени от този проект на Министерството, тъй като той води до осакатяване на тези професионални музикални институти. Доколкото те изнасят немалко концерти и извън градовете, в които са базирани, тези щети касаят на практика цяла Северна България – от западната ни границата чак до Русе и Варна не остава нито едно населено място, където да има оркестър с достатъчно голям състав, който да може да изпълни например българския химн в оригинал. Да не говорим за нормален симфоничен концерт, популярен концерт, оперен или оперетен спектакъл, естрадно-симфоничен концерт, пише в отвореното писмо.
Получава се ясно изразено противоречие между декларираната в мотивите към постановлението цел „стимулиране на политиката за местно и регионално покритие”, както и „повишаване ефективността на дейността на новите структури и увеличаване публичния ефект от тази дейност” и използваните средства, които водят до коренно противоположни резултати. С намаления състав новите формации ще могат да изпълняват само избрани произведения от бароковата епоха и класическия период, а точно репертоарът, който привлича най-много публика няма да може да бъда свирен. В допълнение оркестър тип симфониета има крайно ограничена брас секция (медни духови инструменти), което не позволява изпълнението на образци от романтичния репертоар, както и симфонична музика от български композитори. Не бихме могли да си представим изпълнение на естрадна, джазова или рок музика без тромбони, саксофони, 3 или 4 тромпета. Разбира се, че точно тези програми се ползват със голям слушателски интерес и генерират значими приходи.
Както неведнъж бе посочвано в различни документи, оркестрите в нашите градове за последните 20 години са претърпели неколкократни съкращения, без да има нито една нова щатна бройка. От около 100 души оркестрите сега са в състав около 50 (творчески състав) за Видин, Враца и Шумен което показва, че от много години тези оркестри са били обект единствено на намаление на щатните бройки и бюджета. Нашите оркестри по никакъв начин не са били част от увеличаването на държавната администрация през последните години. С постоянното лимитиране на средствата, отпускани за концерти в крайна сметка се ограничиха възможностите за привличане на качествени диригенти и солисти с които да провокираме интерес у публиката. А това е една от важните причини да реализираме по-ниски приходи от билети.
Не без значение е и фактът, че с тази реформа се разрушават стари традиции, по-специално в Шумен – градът, в който симфоничен оркестър се създава за първи път през 1850 г. и Враца, където през миналата година чествахме 100 години от създаването на първия оркестър за града. Нашите филхармонии ежегодно участват в национални и международни фестивали, конкурси и празненства, което ще стане невъзможно при намалението на съставите. Бихме искали да обърнем внимание на една особеност на нашите оркестри – наемането на допълнителни музиканти за отделни програми е силно затруднено, тъй като в нашите населени места на практика няма професионални музиканти извън филхармониите. Принудени сме да наемаме музиканти от столицата или други градове, доста отдалечени, което много затруднява този процес и силно го оскъпява. Можем да кажем, че наемането на добър музикант за всички репетиции на една програма и концерт, заедно с разходите за хотел и пътни се приближава като цена до месечната заплата на един музикант от наш оркестър.
Евентуалното освобождаването на относително голям брой музиканти от оркестрите ни, освен силното социално и синдикално напрежение, ще доведе до окончателната загуба на тези музиканти за нашите оркестри. Много от музикантите нямат собствено жилище в града, в който работят и освен че ще заминат от града, много от тях ще бъдат принудени да се преквалифицират. Неупражняването на инструмента само за няколко месеца води до трайна загуба на квалификация и до невъзможност да упражняват в бъдеще музикантската професия.
Не на последно място промяната на името /”търговската марка”/ ще донесе значими загуби за нашите оркестри при международните ангажименти – нашите партньори няма да бъдат съгласни с промяната на името, силното редуциране на състава ще направи невъзможни много от съществуващите ангажименти, а в допълнение името симфониета в международен план се свързва повече с изпълнение на творби за камерен оркестър, отколкото с творби за симфоничен оркестър.
В заключение бихме искали да изтъкнем, че при обсъждането на вариантите за реформа нашето мнение не е било търсено, наши представители не са били канени и за съжаление информация за предстоящите промени получаваме само от пресата или по неофициални канали. Този факт по никакъв начин не допринася за по-добрата комуникация между Вас като принципал и нашите институти и със сигурност не влияе положително върху резултатите от каквито и да са промени.
Уважаеми г-н Борисов, уважаеми г-н Рашидов, бихме искали да изразим нашата увереност, че със съвместни усилия бихме могли да намерим приемливи и за двете страни мерки, които да изпълнят поставените цели, без да се налага съкращаването на повече от една трета от артистичния състав на оркестрите“, призовават в Отвореното писмо. /БГНЕС и ШУМ.БГ
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
РАДЕВА
Бих искала всички шуменци да подкрепиме това писмо до Премиера.Шумен е люлката на духовността в България и не трябва да оставаме без театър и филхармония,читалища и всичко,което развива и утвърждава културните традиции на хубавият ни град.
L12
В Шумен е имало култура, въпреки и против желанието на рашидовите предци! Подкрепям!!!
Д-р Милен Чолаков
Изключително неприятно и проява на недобър вкус ще бъде да се прекрати съществуването на такива стратегически структури за идентитета и българщината в нашата община като театъра и филхармонията!!!!Тези културни институции са и винаги ще бъдат надпартийни,чисто български!Те принадлежат на народа и неговото бъдеще и няма власт, която би ги унищожила просто хей така!Изключително несправедливо и неправилно е прибързано да бъдат трансформирани,унищожени и т.н.Нека да си спомним летящите думи на Вапцаров"В мечтите няма цензура!!!!"Подкрепям нашите театрали и дейци на културата в справедливите им искания!!!!Защото партии идват и си отиват,но народа български и хората, които създават културата на една нация остават и ще останат!!!!!
Менгеле
Господа,щом е речено - ще стане!
Не срамота,а позор е, в Шумен,който има първия театър и първия симфоничен оркестър - да се допусне да се случи това !
Господа - не само Бойкова зима, А Рашидов срив на българската култура! Със "симфониетата" ще изпълняваме малки кърджалийски творби,а защо ине и кръшни подпури от сладки маанета.
Абе,защо ли не съм чул някой композитор или диригент да стане министър,че и да направи реформи за бранша на каменоделците?!
Адолф
До д-р М.Чолаков - ами ,откъде добър вкус у един човек,за когото може би по-важни са снобските пури,и един но,издаваш очевиден......не, ОЧЕВАДЕН вкус към едно по-богоугодно занимание?!
аз
тази шуменска вувузела, да изнесе данни колко концерта е изнесла, приходите от тяхи колко разходи са направили само за заплати, пазликата ще бъде одромна- на червено. за това закриваме това търтейно гнездо, а в сградата настанява ме децата от слънчев лъч. а служителите на нивата да пеят на жътварите на багряна
провеждаме анкета
Въпрос към любителите на симфоничната музика в Шумен:
Кога последно сте видяли д-р Чолаков на концерт на филохармонията?
Миксера
В Шумен може и да е имало култура, но от нея нищо не е останало - проверете сряда вечер когато е поп-фолк парти заведенията колко са пълни....докато тази простащина си затваряме очите и търпим олигофренчетата ни да я правят масова така ще е. В Шумен култура няма - дори да има посещения на симфонични концерти те се правят не защото присъстващите си имат на хабер от музика ами от някакво фалшиво чувство на аристократичност без никакво покритие!
Анонимен
До Миксера:
Може и 5 човека да са културни в Шумен, но те имат право на филхармония. Най-лесно е да затрием културата и традициите, когато сме некултурни. А относно чалгата и децата ни- виновни са родителите. Вие, които ги пускате в такива заведения.
Г-н Рашидов, в Шумен през Възраждането културата е поддържана от турската управа. Какво правите вие днес? Вие - културният българин, човекът на изкуството?
До Аз: Толкова пък да си тъп, не е възможно!