РЗС внася в прокуратурата сигнал за злоупотреба с власт в ДАНС
До края на седмицата от РЗС ще внесат официален сигнал до Върховна касационна прокуратура за безобразията, закононарушенията и за злоупотребата с власт в ДАНС. Това обяви лидерът на партията Яне Янев, предаде парламентарният репортер на БГНЕС.
Част от информацията в сигнала е класифицирана. От партията ще чакат до края на септември дали ще бъдат предприети конкретни действия срещу определени длъжностни лица, които са злоупотребили със служебното си положение в агенцията. Ако това не се случи от РЗС ще бъдат принудени да информират компетентните структури в Брюксел и ще дадат специална пресконференция там, подчерта Янев. ДАНС отново се използва като политическо оръдие, като щаб на ГЕРБ за разчистване на политически и икономически терен, каза той. “От ДАНС не опровергаха нито един факт, нито едно име, а написаха декларация, която показа инфантилност на агенцията”. Така лидерът на РЗС определи реакцията на държавната агенция след изнесените от партията наскоро данни за нейната работа и поведението на служителите й. В условията на парламентарна демокрация е недопустимо по какъвто и да било повод в качеството си на председател на ДАНС Цветлин Йовчев да разрешава да се отправят официални закани срещу народни представители, допълни Янев. Никъде, по никакъв повод, в нито един закон и поднормативен акт няма възможност да бъде сезиран председателят на парламента от ДАНС заради изявления на народни представители, допълни той. В тази агенция има тотално самозабравяне, откакто е на власт правителството на Борисов, заяви Яне Янев. “Затова искаме да й напомним, че България е демократична държава и няма вечни правителства”, обобщи Янев.
Обявената информация относно случващото се в ДАНС наскоро от депутати на РЗС на специална пресконференция е само малка част от информацията, с която разполагали хората на Яне Янев. Редица високопоставени политици от ГЕРБ също имат роднини, които работят в ДАНС, което според депутатите от РЗС е конфликт на интереси и шуробаджанащина. “Редно ли е високопоставен агент на НСС, който е разработвал човек, който да бъде издигнат до лидер на водеща политическа партия, а преди това самият разработващ агент е бил агент на ДС, сега да бъде областен управител, издигнат от ГЕРБ”, запита Янев. Неговата дъщеря, на областния управител, Екатерина Гребенарова е назначена за щатен агент на ДАНС, назова името й депутатът. Преди повече от 8-9 месеца бе осъществена обществена поръчка за супермодерна подслушвателна техника, посочи още факти по темата Янев. “Къде е тя, кой борави с нея и кой я използва след като бе променен закона за ДАНС и бяха отнети правомощията им за подслушване?”, уточни въпроса си той. Янев съобщи още, че в Банкя на един от паркингите на службата за подслушване има около 300 автомобила на ДАНС, които са качени на трупчета и се чака да минат определени срокове, за да се обяви вътрешен търг и те да бъдат разпродадени на безценица. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар