От 5 до 80% в аптеките у нас заема козметиката, коментира на пресконференция Мирослав Ненчев, председател на УС на Български фармацевтичен съюз (БФС), предаде репортер на БГНЕС.
В една част от аптеките козметичните продукти заемат малка част от продаваната продукция, други се издържат почти изцяло от търговия с разкрасителни продукти. Фармацевтите обясниха, че макар повечето аптеки да отговарят на изискванията на Наредба 28, между две и четири хиляди души, които работят в тях, не са фармацевти. Те искат да бъдат назначавани на работа в аптеките само фармацевти, което в интерес на самия пациент. Оставете фармацията в ръцете на фармацевтите, апелираха от Съюза.
Според тях, няма да има закриване на аптеки, вследствие на новите изисквания, заложени в наредбата за осигуряване на естествено осветление в аптеките. С една година разполагат всички собственици, за да приведат аптеките в съотвествие с изискванията. Това означава, че до края на 2011-та ще трябва да се изградят за всички аптеки съоръжения за придвижване на инвалиди. Това обаче няма как да стане, без от общината да дадат разрешение, тъй като повечето от тях трябва да се поставят на тротоарите. От съсловната организация се оплакаха, че Министерството на здравеопазването изземва част от функциите на съсловните организации, като предвижда да създаде регистър на медицинските специалисти у нас. Тази задача обаче вече е вменена на организациите със закона за съсловните организации. Според БФС изземването на тази функция цели организациите да се обезличат. Вече се решава проблемът със забавените плащания от страна НЗОК към фармацевтите, като сега закъсненията са само в рамките на два-три дни. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар