Половината специалности в ШУ със свободни места
В 23 от общо 48-те бакалавърски специалности на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ има свободни места след второ класиране. За желаещите ще има допълнителен изпит. В списъка с незаети бройки, залепен пред Ректората, фигурират традиционно желани специалности като Немска, Руска и Турска филология, както и Приложна лингвистика с английски, видя репортер на ШУМ.БГ. Има места и в Теология, Математика, Математика и информатика, Физика, Астрономия, Изобразително изкуство, Музика, История и география, История, Български език и руски, Български език и история, Техника и технологии, Химия и опазване на околната среда, Биология и химия, Биология и физика, Растителна защита и др. Най-малко желани са специалностите на факултетите по хуманитарни и по природни науки. Запълнени са всички бройки само в техническия факултет.
След второ класиране миналата година имаше свободни места в 10, а през 2008-ма – в 8 специалности. Те бяха попълнени след провеждане на допълнителен кандидатстудентски изпити. Такъв ще се проведе и тази година. Той е насрочен за 20-ти август.
Броят на свободните места във всяка специалност е неизвестен. Търсейки за коментар и подробности около кандидат-студентската кампания някой от ръководството на ВУЗ-а ШУМ.БГ научи, че ректорът проф. Маргарита Георгиева и прессекретарят Дора Кабакчиева са в отпуск.От канцеларията на заместник-ректора по учебната дейност доц. Димчо Станков съобщиха, че той е извън града. Доцентът не отговаряше на мобилния си телефон.
ШУМ.БГ
2216
37
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Кога ще ги стигнем...
Малък частен колеж в щата Масачузетс оглави класацията на списание "Форбс" на най-добрите висши учебни заведения в САЩ, като победи елитни членове на "Бръшляновата лига" като Харвард и Йейл.
С едва 2200 студенти Уилямс колидж изпревари Принстън и Амхърст, които се наредиха съответно на второ и трето място. Челната петица се допълва от Военната академия на САЩ Уестпойнт и Масачузетския технологичен институт.
Харвардският университет зае осмо място, а Йейл едва се класира в челната десятка.
"Форбс" и Центърът за достъпност и продуктивност на висшите учебни заведения във Вашингтон съставят класацията, отчитайки таксите за обучение, заплатите на възпитаниците на колежите и опита, който натрупват студентите.
Колежите, които не заробват студентите с големи дългове, както и тези, в които курсовете са по-малки, като цяло се класират по-напред.
Най-високо класиралият се държавен университет е този на щата Вирджиния - на 44-то място.