"Булгаргаз”: Новите указания за ценообразуване са твърде общи и непрозрачни
Новите указания за ценообразуване са твърде общи и непрозрачни, заяви главният юристконсулт на "Булгаргаз” Александър Петров по време на общественото обсъждане на указанията за определяне на цената на природния газ при продажба от обществен доставчик на крайните снабдители и на потребителите, присъединени към газопреносната мрежа, предаде репортер на БГНЕС.
Становището на "Булгаргаз” е, че с новите указания се подменят текстове от вече действащата наредба. Според обществения доставчик с новите текстове се променя смисълът за надвзет и недовзет приход, текстовете за определянето на курса на долара, на базата на който се определят разходите на дружеството, са прекалено общо написани. На практика с новите указания се изключват запасите от природен газ в ценообразуването, заяви Александър Петров. По време на общественото обсъждане се чу и становище, че всички крайни цени за потребителите трябва да са записани с ДДС. Очаква се комисията да вземе решение за окончателния текст на указанията на закрито заседание на 30 август. С указанията за определяне на цената на природния газ при продажба от обществен доставчик на крайните снабдители и на потребителите, присъединени към газопреносната мрежа се определя надценка от до 2% за обществения доставчик на природен газ, като тя се изчислява за всеки период на изменение на цените на природен газ. Цената, на която общественият доставчик продава синьо гориво ще може да бъде коригирана на базата на недовзет и надвзет приход, в зависимост от степента на изпълнение на ценообразуващите елементи за предходния период. Записано е, че покупката на природен газ не се включва в годишните разходи на дружеството, които се използват за определяне на надценката. Курсът на чуждестранната валута, на базата на който се правят изчисленията е усреднения курс на БНБ, който в най-голяма степен гарантира осъществяването на лицензионната дейност с минимални и икономически обосновани разходи.
Днес комисията разгледа и проект на „Правила за балансиране и Методика за определяне на цени при дисбаланс на газопреносния оператор”, изготвени от „Булгартрансгаз”. Александър Петров от „Булгаргаз” изтъкна, че е необходимо да бъде извършвано балансиране на пазара на природен газ. Материалът, който се обсъжда е твърде неясен като съдържание. Той попита на какво правно основание ще се утвърди този документ. Има доста терминологични несъответствия. Считаме, че сам по себе си документът е неясен като структура и съдържание, коментира Петров. Председателят на държавния регулатор Ангел Семерджиев също обясни, че няма достатъчно яснота каква е правната обосновка на документа. Становището на „Овергаз” е, че документът е много полезен за пазара на природен газ в България. Според Огнян Захариев от „Овергаз” трябва да се уточни, че количества, загубени по време на авария, не са по вина на оператора. Общото становище на повечето газоразпределителни дружества е, че документът все още е в суров вид. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар