Знамето на последния ни контингент в Ирак ще се пази в НВИМ
Знамето на 6 – та охранителна рота – последния български контингент в Ирак вече е на съхранение в Националния военно – исторически музей, предаде репортер на БГНЕС.
Последният български контингент от 155 войници се завърна от Ирак през декември 2008 г. Рейнджърите от 6 – та охранителна рота охраняваха база “Кропър” край Багдад. В нея бяха задържани криминални престъпници, преминаващи през “Програма за реинтеграция в обществото”. В миналото там е бил държан след ареста му и бившият иракски диктатор Саддам Хюсеин. Сред бойците в последния контингент от поделенията на Ямболския гарнизон имаше и девет жени.
Знамето на Шести контингент от Българската армия близо 2 години се е съхранявало в поделение 52590 – гр. Ямбол. Знамето беше връчено на музея от командирът на ротата кап. Георги Горанов. Получи го директорът на дирекция “Фондове, реставрация, военни паметници“ Даниела Ганчева. В музея се съхраняват над 400 бойни знамена. Най – старото от тях е от 1854 г. - това на българските доброволци, които са участвали в Кримската война. “Има знамена, които са спасени по време на Първата световна война и това е нашата гордост – гордост, че сме българи и че нашите прадеди са успели с риск за живота си да ги спасят“, разказа Даниела Ганчева. България участва в международната мисия в Ирак от 2003 година до 2008 г. За това време тя даде 13 жертви. Най-сериозният инцидент с наши военнослужещи беше самоубийствената атака с камион-бомба срещу базата ни в Кербала на 27 декември 2003 г. Заради експлозиите загинаха петима български военнослужещи, а други 27 души от контингента бяха тежко ранени. В Ирак България е участвала с 11 контингента с обща численост 3 367 военнослужещи. Петгодишната мисия струва на българските данъкоплатци 155 млн. лв. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар