"Университетите не са били доволни никога. Съсловието по принцип не е доволно", заяви министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов по повод недоволството на ВУЗ-вете от въведеното платено обучение, предаде репортер на БГНЕС.
Макар че част от самите университети в началото на годината поискаха въвеждането на обучение срещу заплащане, сега, когато то е факт – те са недоволни, защото реформата не стана така, както искаха. По думите му, голяма част от финансовата неефективност на университетите се дължи на факта, че се поддържа постоянно преподавателски състав, за който няма студенти. Министърът отбеляза, че има специалности, към които в световен план вече натискът е по-малък от гледна точка на интереса. От една страна те трябва да се запазят, но под друг механизъм. Той коментира, че дори и за неговата специалност не е необходимо да се обучават студенти отделно, а по-скоро египтологията трябва да бъде втора специалност в рамките на някаква по-голяма. До края на година трябва да бъде приета новата стратегия за развитие на науката, престоят дебати за приемането на новия Закон за висше образование.
"Аз съм бил ректор и знам – трябва да се поддържат малко на брой специалности, малко на брой студенти, но скъпо финансиране. Това е така – обаче живеем в един преломен момент в световен мащаб и това, което в средата на 90-те беше работническа класа, днес в Централна и Западна Европа са хора с бакалавърски степени”, коментира още министърът.
Вероятно през следващата година ще бъде увеличено финансирането на тези университети, в които науката е на високо ниво. През октомври ще стане ясно какъв е рейтингът на университетите. Ще бъде стимулирано висшето инженерно образование, както и ветеринарната медицина. "Заедно със зам.-министър Петя Евтимова се борим да се намерят пари от следващата година, да дадем допълнителни стипендии на тези, които ще тръгнат по тази пътека”, обясни Игнатов. Финансовите стимули ще се отдават на същия принцип, както наградите на желаещите да станат учители. Реален проблем за университетите, е, че вече започнали да изпълняват бюджетите си на 100% в началото на годината, някои от тях сега нямат средства, за да изплащат стипендии на студентите си. Около 4.5 млн. лв. са необходими за изплащането на стипендии до края на годината. Предстои среща в края на месеца между вицепремиера Симеон Дянков, Игнатов и ректора на СУ проф. Иван Илчев, на която ще бъдат обсъдени финансовите проблеми на университета. Тази година няма как държавата да плаща парното на Алма Матер. Най-рано през следващата седмица ще стане ясно колко български училища ще нямат да отворят врати за ученици на 15 септември. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар