Все по-малка е вероятността да се осъществи отопление на парно тази зима. Решение за публично-частно партньорство или приватизация на закъсалата шуменска „Топлофикация“ също изглежда все по-далеч във времето. Това стана ясно на провелото се днес първо заседание на сформираната с решение на местния парламент временна комисия по въпросите на ТЕЦ-а, председателствана от зам.-кмета Митко Киров. Освен общински съветници в нея, от квотата на Общината са включени управителят на дружеството Христо Христов, бившите му шефове Иван Кунев и Петър Петров, бившият кмет Максим Иванов, както и юристите Валентина Велева и Генчо Гатев.
Още в началото повечето членове на комисията изказаха съмнение, че фирмата „Титан Пауър“ ООД, която има предложение за публично-частно партньорство, поставя много тежки условия, които, ако се приемат, ще поставят Общината в крайно неизгодно положение. Христо Христов пък бе категоричен, че предложената от фирмата цена от 69 лв. за мегаватчас към крайните потребители е непостижима. „В момента себестойността на 1 мегаватчас е 65 лева, а има 53% топлинни загуби по трасето“, каза управителят на „Топлофикация“. Това потвърди и предшественикът му Иван Кунев. „Забравете за отопление на ТЕЦ за предстоящия сезон“, заяви той.
„От Булгаргаз ни казаха, че още утре могат да пуснат газ на всеки, който плати наведнъж 1/3 от дълга на Топлофикация“, обясни зам.-кметът Митко Киров. Стана ясно, че тази сума е около 5 млн.лв.
След час и половина разгорещен дебат Kомисията реши да излъчи работна група, която до петък да отговори на 2 въпроса: Какви средства са необходими като инвестиции, за да се намалят загубите по трасето и Каква реална крайна цена може да се постигне чрез метода на когенерация. В групата влязоха настоящият шеф на ТЕЦ-а, двамата бивши, както и Максим Иванов. Те трябва да излязат със становище до този петък, когато е следващото заседание на Комисията. Тя от своя страна трябва до 15-ти септември да е готова с мнение до Общинския съвет за това какви са алтернативите относно бъдещото развитие на „Топлофикация“.

ШУМ.БГ
Коментари
А
ще ни опрвят областния или кмета? Но не с топло.
Бай Иван Горския
Защо всичи си мислят, че усвояването на ТЕЦ-а от общината грешка. Голямо рипане беше за него. Възможно е пропадането на топлото да е възлова точка от една по голяма игра. Държавата има ресурс да го крепи още поне 10 г., което би могло да не влиза в нечии планове. Усвояването на ТЕЦ а от общината, гарантира неговото затваряне сега.
Гарванът
Ако този сезон поради нечии партийни интереси и личностни амбиции няма топлоснабдяване, ТЕЦ-ът ще остане без абонати. Това е картинката. А Шумен беше един от първите топлофициране градове, и то със значителен брой абонати. Но след като повече от 10 години държавата не отдели средства за основа рехабилитация на топлопреносната мрежа, сега се стига до 53 и повече процента загуби... Чудно ми е само защо отсътсва още един велик специалист - г-жа Милка Стефанова ? Тя е човека, която започна с ликвидацията на ТЕЦ-а
Анонимен
Години наред ТЕЦ-а беше хранилка за партийни кадри. Не забравяйте, че член на директорския борд беше Митю Киров. Как сега човека който потопи Топлофикация като член на ръководството ще го спасява като заместник кмет не ми е много ясно.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ХоджаШахМузавер
Топлофикация Шумен е проектирана основно за производство на пара за промишлеността в гр. Шумен. Тази пара е с по-висока температура. Отоплението на гражданите е било вкл. като вторична дейност по-късно. Промишлената зона в момента /Лавена,.../ не консумира пара от теца. Малкото останали,които имат нужда си произвеждат - излиза по-евтино. Със всяко поскъпване се отказват потребители и разходите се разпределят върху по-малко клиенти. Все едно стар автомобил да го караш само на Iва и II скорост. Ефективност никаква. Прибавете и присвояванията. Купувайте климатици и това е. Иначе е каца без дъно.
къде е ЧЕСТНИЯТ
Защо кмета го няма на това заседание?Къде е този корифей на глупостта и простотията?Нали идеята беше негова?
Анонимен
Години наред държавата не вложи и 10ст. за ремонт на ТОПЛОФИКАЦИЯ, освен аварийни дейности.Ако може да се редуцират топлозагубите по трасето, то тогава няма да е 1 лев на квадрат, а 40 ст., но това струва далеч по-скъпо от 20 млн за вкарване на нови мощности. И кой инж. малоумник е подкрепил тезата, че при значително увеличени мощности, действащото трасе на топлото ще издържи? Напротив, загубите ще бъдат още по-големи.
Кой кмет би предприел подобни стъпки, без да има черно на бяло ангажимент от страна на инвеститора, който и да е той? Красимир Костов, как кой! Взел го е с надеждата, да вземе малко кинта под масата, ама......пустите ТИТАН недават!
Пешо
Стига бе хора, това си е нашия ТЕЦ, не бива да се оставя да затваря. Много години ни е топлил и още много може да ни топли. Просто общината като собственик трябва да разаплати този дълг от 15 млн. лв., хората да построят когенерацията и всички да се топлим на евтино парно от 1лв/кв.м.