Б. Велчев: Обмислете още веднъж законопроекта за специализираните съдилища
Главният прокурор Борис Велчев призова днес народните представители да обмислят още веднъж законопроекта за съдаване на специализирани съдилища и да го оставят в един редуциран вид, предаде парламентарният репортер на БГНЕС.
Това Велчев направи от парламентарната трибуна при обсъждането като допълнителна точка в доклада на прокуратурата за прилагането на закона и за дейността на прокуратурата и разследващите органи през 2009 г., който народните представители приеха.
Аз не мисля, че е необходима особена специализаци, за да могат да бъдат съдени народни представители, министри, кметове, магистрати, каза главният прокурор. Твърдо обаче той застана зад идеята за специализиран съд, но само по отношение на борбата с организираната престъпност. В кулоарите на НС той се спря отново на темата.„Аз съм изключителен привърженик на идеята за създаване на специализиран наказателен съд. В моето съзнание този съд трябва да остане и да разглежда дела, свързани с дейността на организирани престъпни групи и то не на всички, а на онази част от тях, която е отдадена на най-опасните престъпления в страната - убийствата, отвличанията, трафика на хора, трафика на наркотици, на прането на пари”, каза той. Тези дела не са чак толкова много, те са няколкостотин и могат да бъдат поети от един специализиран съд, допълни главният прокурор. Когато обаче този съд бъде натоварен с допълнителни очаквания да противодейства на корупционно поведение на определена категория лица според мен ще се размие първоначалната идея за неговата специализация и това ми се струва неуместно, подчерта Велчев. Така няма да решим кой знае какъв практически проблем, ако добавим към компетентността на този съд още 10-тина дела срещу отговорни длъжностни лица в държавата, уточни той. По-добре е да го запазим за дела само срещу организираната престъпност и да го създадем колкото се може по-бързо, убеден е главният прокурор.Велчев не изключва, че ако този съд докаже своите възможности в хода на работата си, след някоя и друга година да се разшири неговия предмет на компетентност. Използването на СРС е необходимо за определени престъпления, но честото им използване деморализира, към СРС трябва да се прибягва само когато няма други начини да се събере съответната информация, каза той в пленарната зала по време на обсъждането на доклада. Велчев е дал предложение в правната комисия, поддържа го и сега, че трябва да се дисциплинират органите, които прилагат СРС, да имат определен бюджет, за да има ред и дисциплина и да се знае, че това е изключително скъпо нещо.
Докладът е в обем от 259 стр., структурирани в 5 раздела, придружен с 6 приложения. Регистрираните през 2009 г. криминални престъпления са 121 140. Те бележат ръст от 6,9 % спрямо 2008 г. и с около 1 % спрямо 2007 г. Коефициентът на престъпност за 2009 г. е 1593 и бележи ръст от 109 престъпления на 100 хил. души население в сравнение с 2008 г. и от 22,4 спрямо 2007 г. Структурата на регистрираната през 2009 г. криминална престъпност се запазва в наблюдаваните през последните години параметри. Доминират престъпленията против собствеността (63,2 %), следвани от общоопасните престъпления (24,8 %) и престъпленията против личността (4,6%). През 2009 г. са разкрити 58082 криминални престъпления, което представлява 48% от регистрираните криминални престъпления и бележи минимално намаление в сравнение с 2008 г., когато са разкрити 48,3% от регистрираните престъпления. Разкритите икономически престъпления са 10 790 и е налице увеличение спрямо предходните 2 години (за 2008 г. те са 9353, за 2007 г. - 9467). Запазва се структурата на разкритата икономическа престъпност – престъпления против стопанството, финансовата, данъчната и осигурителната система (33%), документни престъпления (31,4%), престъпления против държавната и общинска собственост (23,4%), престъпления против дейността на държавните органи и обществени организации (5%). Преустановена е дейността на 176 организирани престъпни групи.
Борис Велчев отказа да коментира случая около задържания прокурор от Перник като се аргументира, че би било прибързано преди да се е запознал с фактите по него. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар