Известният археолог проф. Николай Овчаров похвали финансовия министър Симеон Дянков за намеренията му да подкрепи развитието на културния туризъм у нас. Преди около час на среща с представители на кабинета, археолози и туристически оператори Дянков е заявил намерение държавата да финансира реставрацията на културни паметници у нас, като дори е поискал списък от археолозите, предаде репортер на БГНЕС.
Проф. Овчаров каза, че е доволен от цялостната промяна в нагласите на правителствата на Симеон Сакскобургготски, след това Тройната коалиция и сега на ГЕРБ по отношение на културния туризъм. Като ярък пример по отношение на културния туризъм у нас Овчаров посочи открития от него античен Перперикон, като отбеляза, че само до преди 10 години е бил един обрасъл хълм, а днес се посещава от 250 хил. души годишни.
По отношение на мощите на Св. Йоан Предтеча, откриването на които предизвика различни мнения в гилдията, той коментира, че откриването на мощи на всякъде по света в въпрос на вяра. По думите му, е по-скоро личен избор на човека да вярва или не, защото никъде не се изследват мощи.
Проф. Овчаров смята, че има крепости и културни паметниц у нас, които трябва да бъдат реставрирани, но призова и да не се стига до "излишно пуританство" или "бутафория". Заедно с проф. Маргарита Ваклинова, директор на Археологическия музей към БАН, той кандидатства за финансиране по мегапроекта си за реставрация на централните части на Велики Преслав. Другите паметници на българската история, които според него, трябва да се възстановят са Плиска, Велико Търново, откритите от покойния му колега археолога Георги Китов паметниците, Перперикон, Татул и др. Остават още седмици до края на археологическото лято на Перперикон. Намерените находки до момента са основно от Античността и Средновековието. Античният град има история на около 7 хил. години и откритията на учените от екип на проф. Овчаров дават възможност постепенно да се възстановят факти от дългогодишния живот на Перперикон, запазени от великолепната архитектура и предмети. Сред тях има и такива, които илюстрират живота от римската епоха като римски лампи и пръстени. Много богато е представено и Средновековието. Открити са оловни печати от 10-12 век, които всъщност са визитните картички на средновековните хора. Така става ясно кои са били тогавашните византийски аристократи. Особено ценен е печат от края на 10 век. Той е принадлежал на небезизвестния патриций Теодоракан – един от пълководците на император Василий Втори (Българоубиец), под чието командване се атакуват Плиска и Преслав. Това дава основание на Овчаров да предполага, че воини от Перперикон са участвали в превземането на Велики Преслав. Сред другите предмети са бронзова тока с изображение на грифон, по тогавашната византийска мода, разпространила се на Балканите и сребърен пръстен от 10-11 век. Стана ясно и защо в града няма архитектура от Средновековието – хората са използвали старите сгради от античноста (2-4 век). /БГНЕС
Коментари
Добави коментар