Алексей Петров остава в ареста
Алексей Петров остава в ареста, реши състав на Софийски градски съд, предаде репортер на БГНЕС.
Петров ще бъде приет във болница, но ще остана под стража.
По-рано днес Софийски градски съд започна да гледа мярката за неотклонение на сочения за лидер на групата "Октопод" – Алексей Петров в 10 часа сутринта. Делото образувано след операция "Октопод" няма да влезе в съда поне още 2-3 седмици или месец, каза по време на заседанието на съда прокурорът по делото Милко Момчев. Предстои да бъдат разпитани още свидетели, каза още прокурор Момчев. Така делото няма да приключи поне още месец, за да се изготви и обвинителният акт. Колегата на Момчев, Светлозар Костов не бе днес в съдебната зала. Единият свидетел, който ще разпита обвинението е бившият министър на отбраната Димитър Луджев. През септември свидетелят Маргарит Тодоров разказа, че е говорил в миналото с него. И Луджев му казал, че ако си цени живота, трябва да спре да се занимава с един имот. Става въпрос за сграда на "Лев Инс" на бул. "Цар Борис" в столицата. СГС прие днес и петорната комплексна съдебно-медицинска експертиза за здравословното състояние на Алексей Петров. В нея се посочва, че той се нуждае от три неотложни операции. Те са на ставите, операция за дисковата херния и операция на сливиците. Според експертите, ако не се направят операциите има опасност Петров, не само да остане инвалид, но има опасност и за живота му. Според документа, бившата барета не може да получи адекватно лечение в МВР болница или в болницата към затвора. Заболяванията, които имал Петров са се изострили в условията на ареста, казаха експертите. Бившият съветник в ДАНС страда от атрофия на мускулатурата, има счупени винтове в ставата, има обострени две дискови хернии, които не се влияят от медикаменти и физиотерапия, както и тежък артрит. Артритът е и заради хронично възпалените му сливици. За това преди да се направят другите две операции, сливиците на Петров трябва да бъдат извадени. Около 5–6 месеца са необходими за операциите и последващото възстановяване на бившата барета, обясниха медиците. Операциите и по-конкретно първите две трябва да се направят в болници, които имат необходимата апаратура. Те посочиха няколко такива - сред тях ВМА, "Пирогов" и Токуда. Експертите бяха категорични, че такава апаратура няма в болницата към затвора.
Защитниците на Алексей Петров поискаха по-лека мярка, но не като се обосноваха предимно на заключението на експертите. Те заявиха, че няма обосновано предположение, че той е извърши това, в което го обвинява прокуратурата, няма и опасност той да извърши друго престъпление, както и да се укрие. Адвокат Васил Василев заяви, че единственото валидно обвинение срещу Алексей Петров е това за изнудване и рекет и то в група с Антон Петров и Марчело Джотолов. Но обвиненията на последния са повдигнати по-късно – така в организираната престъпна група, която е действала преди 13 години, остават само двама нейни участници. А по закон, за да се говори за ОПГ, е необходимо участниците да са поне трима. "Нито Алексей Петров, нито Антон Петров страдат от раздвояване на личността", каза Василев. Обвинението се основава на свидетелски показания за хора, които твърдят, че са били заплашвани, а няма повдигнати обвинения, стана ясно и от думите на другия защитник Ина Лулчева. Прокуратурата не оспори заключенията на съдебните медици. Прокурор Милко Момчев обаче защитава пред съда тезата, че Алексей Петров може да бъде опериран в болница извън ареста и в същото време да остане с мярката за неотклонение "задържане под стража". С такава мярка в момента е Златомир Иванов – Баретата. "Уверявам ви, по това дело Октопод няма", каза Алексей Петров пред Софийски градски съд. Той обясни, че никога не е извършвал престъпления и това се знае отлично от министъра на вътрешните работи. "За никого вече не е тайна, че 8 месеца съм в ареста не заради моята виновност, а заради политически натиск, представен като обществен интерес". С това изречение започна обяснението на Алексей Петров пред състава на СГС. Той заяви, че обвинителният акт е така изфабрикуван, че може да бъде разбран само във въображението на съчинителите му. Петров каза още, че е абсурдно да бъде обвиняван за период, в който е бил изцяло в услуга на държавата. "Не е ли абсурдно в 4 правителства държавните ръководители да ми дават доверието си, а сега да ми се приписват престъпления за същия период", каза Петров. Той каза още, че през това време той е имал доверието и на сегашния премиер Бойко Борисов, и на сегашния главен прокурор Борис Велчев. Петров заяви, че лъже този, който твърди, че от архивите на МВР е взета информация по това дело. "Аз съм един от най-проверяваните граждани в България", категоричен бе бившият съветник в ДАНС. Той поиска от съдията да промени мярката му за неотклонение в по-лека.
БГНЕС
162
3
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
Nqkoi iska li fresh ot prqsno izcedeno semi!
2
BOKO,mnogo go e strah ot petrov.
Анонимен
На днешното заседание, на което се гледа поредното му искане за промяна на мярката за неотклонение, Петров се яви с рана на носа и превързани пръсти на дясната ръка.
Видът му бе в пълен контраст с предишните му появявания в съда, когато уверено демонстрираше добро състояние и висок дух.