ГРАО трябва да провери подписката срещу членството на Турция в ЕС
Главна дирекция ГРАО трябва да провери подписката на 300 хиляди души, събрана от ВМРО срещу членството на Турция в ЕС, заяви от трибуната на НС председателят Цецка Цачева, предаде парламентарният репортер на БГНЕС.
Поради тази причина депутатите решиха днес да не разглеждат проекта за решение за произвеждане на национален референдум, с вносител Волен Сидеров и група народни представители. По-късно в свое изказване от парламентарната трибуна Цачева поясни, че от ГРАО са отговорили на запитване на парламента за проверка, че тя била извън задълженията им и не е обезпечена финансово. Не всичко е перфектно в законодателството ни, добави тя. В момента народните представители дебатират предложението за произвеждане на национален референдум с въпрос "Против ли сте членството на Турция в Европейския съюз", с вносител Инициативен комитет от 14 юли 2010 г. "Малко по-внимателно с този инструмент референдума, да не се ограничаваме с конюнктурата и временния интерес", каза от парламентарната трибуна Лютви Местан от ДПС. "Разбрахме колко лошо нещо са референдумите, но може ли да обяснете как премиерът Сакскобургготски още при започване на преговорите, кого пита да обявява подкрепата на България за членство на Турция в ЕС", отговори му съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов. "Борисов коригира тази позиция и заяви, че подкрепя процеса, при който Турция ще върви към европейското си членство, но това е различно", поясни той. "Да формулираме цялостна политическа позиция, за да разберем кой какво мисли и каква е гледната му точка", призова червеният лидер Сергей Станишев. "Преговорните глави са с открит край и този процес не гарантира пълноправно членство", добави той. Въпросът за членството на Турция в ЕС е фундаментален, не само за България, но и за ЕС - с перспектива страната да бъде с най-голямо население в съюза, изповядващо ислямската вяра, уточни Станишев. Според него България има национални цели и може да поставя въпроси към кандидатите за членство в ЕС и по време на преговорния процес. Референдум сега би било грешка, защото би ограничило инструментите за въздействие, с които разполагаме, каза той. По този начин Станишев се присъедини към позицията на депутата Иван Костов, която може да се формулира най-общо - референдум за членството на Турция в ЕС - да, но не сега. Станишев призова депутатите от ГЕРБ също да заявят своята позиция, а да не се крият зад процедурни хватки.
Волен Сидеров разбуни духовете като говори от трибуната за петата колона на Турция в парламента - депутатите на ДПС. Депутатът Лютви Местан от ДПС оспори от парламентарната трибуна думите на Сидеров за петата колона и призова председателя на НС да санкционира такива думи, които "мърсят акустиката в парламента". Иван Костов изрази съжаление, че към такъв важен въпрос депутатите не се отнасят с нужното внимание и дебатът се превръща в разправия. Има открити и тежки въпроси между България и Турция, южната ни съседка използва турските общности зад граница за вмешателство в тези страни, каза той. ПГ на Синята коалиция се обявява за референдум, но едва след формалното приключване на преговорния процес между ЕС и Турция и поканата от ЕК към другите европейски страни да подпишат договора за присъединяването й.
"Ние сме единствената страна в ЕС, където проблемите с референдумите са умишлено заложени в Конституцията. Защо искате да саботирате действията на председателя на парламента, който дава урок в такава ситуация как трябва да се действа", обърна се Яне Янев към народните представители. РЗС ще подкрепят препоръките на Цецка Цачева, която на няколко пъти взема думата по време на дебата, за да разясни как биха могли да се преодолеят пречките пред референдума. "Считаме, че в бъдещата, нова българска Конституция трябва да има текст, според който одобрението на България за страни кандидат-членки на ЕС задължително да става след референдум", заключи Янев. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар