Десетки български учени и подкрепящи ги студенти и граждани протестираха в центъра на София. Протестното им шествие този път мина под мотото "Не искаме само пари, искаме уважение!", предаде репортер на БГНЕС.
То започна от паметника на Св. Климент Охридски в градинката зад Парламента и премина през пл. "Независимост" до МС и Министерството на финансите. От българската научна общност се надяваха някой да ги чуе, да ги покани за дебат. От институциите обаче не пожелаха да се срещнат с тях. И както обикновено МВР стоеше между протестиращите и управляващите. От движението на младите учени "Когито" представиха бюджета като черга, дърпана от всички.
Днешният протест е по-скоро подгряващ на бъдещите. Учените от Академията и "Алма Матер", както и студенти водят разговори за общи стачки. Вчера десетки студенти излязоха на улицата, за да защитят Софийския университет, който заради липсата на средства е на път да прекъсне учебния процес. И студенти, и учени са категорични, че министър Дянков трябва да подаде оставка, заради орязаните бюджети за наука и образование. Членове на академията днес носеха плакат с призива "Djankov, go home!". Преди седмица от БАН изпратиха отворено писмо до институциите, в което аргументират необходимостта от допълнителни 25 млн.лв към субсидията от 59 млн.лв. Ако средствата не се осигурят сега, според научния секретар на БАН проф. Стефан Хаджитодоров, институтите ще спрат да функционират. Държавата не е изплатила нито лев от задълженията си към БАН – дори обещаните 3.8 млн.лв, необходими за покриване на обезщетенията при пенсиониране и съкращавания. Всички институти или са на намалено работно време или служителите в тях вземат от 7 до 15 дни неплатен отпуск. Хаджитодоров коментира публикациите в медиите, че академията е предоставила управлението на имотите на институтите. "Институтите не са трета страна и е напълно те да управляват тези имоти", обясни той. Той увери, че всички документи се съхраняват и потвърди, че ще има корекция на договорите за отдаване под наем за имотите, отдадени на ниска цена. Въпросът с имотите на академията бе повдигнат при ревизията на Агенцията за държавна финансова инспекция. "Когато беше направена тази финансова ревизия много целенасочено се търсеха определени договори. Ние имаме повече от 600 договора за отдаване на различни стаи или имоти или имоти под наем, но целенасочено бяха избрани няколко договора", смята научният секретар на БАН. Той подчерта, че вместо да се говори за научни изследвания, когато става дума за академията, учените се "натикват изкуствено в темата за имотите. "БАН все е пак не е агенция за недвижими имоти, ние имаме друга основна задача и грижата за имоти е една съпътстваща грижа. Но някак си всички публикации са насочени именно към имотите", добави Стефанов. За миналата година приходите от наеми в Академията са около 4 млн.лв./БГНЕС
Коментари
Добави коментар