Националната стачка в здравеопазването вероятно ще е на 19 ноември
На 8 ноември работещите в сферата на здравеопазването ще протестират в Добрич, на 9 ноември - в Стара Загора, на 10 – в Пловдив и на 17-ти в Пазарджик. След като приключат протестите, в страната ще се стигне до едночасова национална ефективна стачка в цялата страна, заяви Иван Кокалов от КНСБ, предаде репортер на БГНЕС.
Възможната и вероятна дата за националната стачка е 19 ноември. След това ще се обсъди възможността да се премине към стъпаловидни стачни действия в цялата страна. Ще се и обсъди дали да се прави и национален митинг. КНСБ, КТ "Подкрепа", БЛС и Асоциацията на специалистите по здравни грижи имат шест основни искания към управляващите. Сред тях са възстановяване на публичното, прозрачно управление на НЗОК чрез въвеждане на трипартитния принцип на управлението й, НРД да бъде с продължителност 1 година и да се премахне възможността НЗОК самостоятелно да променя НРД и бюджетът на НЗОК да се изразходва само за здравноосигурителни плащания, като разходите са не по-малко от приходите. Четирите организации искат обществен и политически дебат с постигане на консенсус по здравната реформа, регулацията на медицинските дейности и остойностяването на медицинските дейности да се осъществяват от БЛС и НЗОК. Иван Кокалов за пореден път заяви, че това, което се случва с бюджета за здравеопазване не удовлетворява четирите организации, тъй като де факто ще се постави пред изпитания цялата система и най-вече тези, които ползват здравни грижи. Той отново изрази неудовлетворението на синдикатите от заложения в бюджета на НЗОК за 2011 трансфер от 340 милиона лева от бюджета на касата към здравното министерство. Така всички, които плащате здравните си вноски, ще финансираме и дейностите за здравно неосигурените лица бламира солидарността на системата и говори затова, че държавата абдикира от отговорностите си към нацията. Според Кокалов най-вероятно последният транш за болниците ще бъде правен следващата година, а междувременно се увеличават задълженията към доставчиците, на много места има задържане на плащанията за възнагражденията. Той е категоричен, че трябва да се смени начинът, по който се финансира извънболничната и болничната помощ. Евгени Душков от КТ "Подкрепа" пък посочи като пример белодробния диспансер в София. Диспансерът през миналия месец е получил 0 лева, за септември е получил 1000 от касата. Той припомни, че до 31 май трябваше да има концепция за реформа в здравната система. Искаме да ни сложат на масата реформа, разписана за години напред. Ако се приеме бюджетът на НЗОК, от КТ "Подкрепа" ще предложат края на здравноосигурителния модел в страната и касата да премине към МФ. Председателят на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов заяви, че касата прави регулация, която не позволява на доболничната помощ да работи ефективно. В Русе 27 000 общопрактикуващи лекари и специалисти не са успели да усвоят 27 000 заради притеснения от санкции от касата. Спред него, ако НРД се подпише за 5 години, това би означавало "всички беззакония и нарушения на всякакви норми да ги узаконим за 5 години и да узаконим трансфера от касата към министерството". Той смята, че трансферът от касата към здравното министерство може да достигне и до 1 милиард лева, тъй като касата ще може да преразпределя средства по различни направления. /БГНЕС
132
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
честният
Лекарите искат постоянно пари,но в болниците и обслужването на болните нищо не се променя,единственото което се променя са техните заплати.
Да има два вида болници държавни и частни в държавните всички лекари да получават еднакви заплати плюс за прегледан пациент.