М. Събев поиска оставката на директора на Агенцията по вписванията
Бургаският бизнесмен Митко Събев поиска оставката на директора на Агенцията по вписванията Виолета Николова, предаде репортер на БГНЕС.
Причината е издадено удостоверение, използвано от доверено лице на Денис Ершов - Иван Кутевски, с което той претендира на общото събрание на "Петрол", че той е изпълнителен директор на холдинга. "Или Виолета Николова е некомпетентна или има други мотиви", каза Събев. Общото събрание на акционерите е потвърдило избора на Денис Ершов и Александър Мельник, които запазват местата си в Съвета на директорите. Двамата притежават общо 52,5% от "Петрол Холдинг", а останалите 47,5% са на Митко Събев.
В удостоверението на Николова е написано, че директор е Кутевски, без да е вписан като такъв, а по онова време тази длъжност е била изпълнявана от Орлин Тодоров. Според търговския регистър и сега Тодоров е директор. Според Събев, вътрешнофирменият проблем се е превърнал в проблем, който вече е между компанията и държавата. "В Агенция по вписвания всеки може да впише какъвто си иска борд и това да стане с помощта на г-жа Виолета Николова", коментира той.
Събев обяви, че конфликтът му с Денис Ершов възниква, след като разбира за съществуването на акт за възлагане на 1.5 млн. лв.с който Ершов (гражданин на Литва) е бил упълномощен да проучва възможности за контакти със стратегически инвеститори от Русия и за участие по проектите "Южен поток" и Бургас-Александруполис. Средства от касата на компанията са получавали той и негови роднини. Според Събев обаче, при всички случаи достъпът му до тези средства е бил незаконен.
БГНЕС припомня, че в Отворено писмо от 25 октомври Денис Ершов и Александр Мельник написаха, че Орлин Тодоров не е оправомощен да дава публични изявления пред държавните институции. "В качеството си на акционери, притежаващи 52,5% от акциите на "Петрол Холдинг" АД и като членове на Съвета на директорите заявяваме, че не сме оправомощавали лицето Орлин Тодоров да прави абсурдни изявления както в публичното, така и пред държавните институции – в това число и пред Агенцията по вписванията при Министерството на правосъдието. Ние отдавна сме свалили доверието си в този човек и същият категорично не може да ни представлява никъде и пред никого. Още повече, г-н Орлин Тодоров е освободен от длъжността Изпълнителен директор и член на Съвета на директорите на "Петрол Холдинг" АД от Общото събрание на акционерите, проведено на 28 юни тази година. В същото време напомняме, че г-н Орлин Тодоров не е освободен от отговорност за колосалните загуби на дружеството за последните три години както и за разпиляване собствеността на холдинга", пише още в писмото.
В изявление пък на Съвета на директорите на "Петрол Холдинг" АД, подписано от Митко Събев, председател на съвета на холдинга, преди това бе съобщено, че ръководството на "Петрол Холдинг" АД е било информирано за служебна кореспонденция в Агенцията по вписванията – Търговски регистър, която засяга представителството на холдинга. В изявлението, изпратено вчера, се казваше: "На 22 октомври 2010 г. (петък), с и-мейл, изпратен в мрежата на Агенцията по вписванията, на длъжностните лица в Агенцията е разпоредено да работят до 22,30 часа в същия ден, както и извънредно в събота и неделя, като се концентрират изцяло върху документите по партидата на "Петрол Холдинг", намиращи се в службата. И-мейлът е изготвен от представител на средното ниво ръководители на Агенцията, който се позовава на устни разпореждания на директора Виолета Николова, както и на "указания" на Министъра на правосъдието и на лице от "още по-високо място", според израза на автора на и-мейла. Кореспонденцията, с цитираните по-горе разпореждания, включва около 30 служители на Агенцията по вписванията – Търговски регистър, на територията на цялата страна. Съветът на директорите на Петрол Холдинг АД намира за необяснима и съмнителна тази извънредна активност на представителя на Агенцията по вписванията. Фактите до момента сочат, че има няколко заявления от Денис Ершов за вписване на промени в Съвета на директорите на Петрол Холдинг АД. Те използват доказано фалшифициран документ на Общо събрание на дружеството, което не е било проведено изобщо. По случая има две съдебни определения на два състава на Варненския окръжен съд – от месец юли 2010 г., както и от 15 октомври 2010 г. Двете определения императивно и категорично СПИРАТ ВПИСВАНИЯТА на промени в Съвета на директорите на Петрол Холдинг АД. В допълнение, първото постановление на Варненския окръжен съд, след обжалване на ответната страна, остана в сила и с решение на Варненския апелативен съд. Точно затова смятаме, че е безпрецедентно държавна служба, в лицето на Агенцията по вписванията, да работи извънредно върху документите на една от водещите частни компании в България, без да има реален повод и причина. Желанието ни е да разберем дали директорът на Агенцията е давала подобни указания, както и на какви законови изисквания са базирани те. Същевременно бихме искали да подчертаем, че намесването на имена от правителството, в кореспонденцията на служители от Агенцията, представлява по своята същност злоупотреба с авторитета на съответните министри, която може да ги въвлече в скандал. Поведението на чиновниците от Агенцията говори за натиск, с оглед постигането на ново решение по казуса с представителството на Петрол Холдинг АД. Категорично протестираме срещу манипулирането на работата на Агенцията и на служителите й, като ще защитим своите права с всички законови средства. Считаме, че в една правова държава, само след окончателно произнасяне на съда, може да бъде вписана партидата по едно фирмено дело", завършва изявлението. /БГНЕС
237
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар