Учени и творци: Интелектът ще надвие мускулите
"Турбофолк стилът" няма да успее в България. Сега ни натрапват песента "Батальонът се строява", уж за последен път. Ние ще успеем, ние няма да оставим така нещата. С тези думи на доц. Димитър Тонев и под звуците на хита на Deep Purple "Smoke on the water" учените от БАН и подкрепящите ги организации за пореден път заявиха категоричната си непоколебимост, че няма да допуснат закриването на Академията, предаде репортер на БГНЕС.
"Това е борба между интелекта и мускулите – ние ще победим", заяви още Тонев. Доц. Димитър Тонев е най-младият директор на институт в БАН - той ръководи Института за ядрени изследвания. Ученият обясни, че въпреки лошите условия за работа – на тъмно, на студено, хората работят и заплащат участието си в семинари от джоба си. "Знаете ли, че от юни месец насам всеки от институтите на БАН излиза в минимум пет дни неплатен отпуск, за да можем да осигурим заплати", запита той. В Института има хора, обучавали се в ЦЕРН и други научни центрове, които получават по 80 евро заплата. "Искам министрите Игнатов и Дянков да ме посъветват как да убедя хората да се лишат от 1/4 от декемврийските си заплати и да купят подаръци в семействата", каза доц. Тонев.
Над 2000 учени от целия свят и трима нобелови лауреати са подкрепили подписката за спасяване на БАН. Стотици са днес представители на българската научна общност, Лекарски съюз, университети и студентските организации, които протестират пред сградата на НС в столицата. Те вече имат подкрепата и на Съюза на артистите, и на Съюза на филмовите дейци. По този начин, освен исканията на учените и лекарите за оставките на министър Сергей Игнатов и министър Симеон Дянков, днес се поиска оставката на министъра на културата Вежди Рашидов. От името на българските кинодейци режисьорът Иглика Трифонова подчерта, че за първи път през тази година български филми получиха международно признание, давайки ни повод за национална гордост - "Източни пиеси", "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде", "Мисия Лондон" и др. Трифонова отбеляза, че вместо управляващите да дават на обществото повече поводи за национална гордост, трима лекари и един юрист, непознати за кинодейците, са внесли закон, ограничаващ производството на филми.
Трифонова е режисьор на филма "Писмо до Америка", който бе удостоен със специалната награда на фестивала "Златната роза" във Варна. Според секретаря на БЛС д-р Димитър Ленков, ако не се спре умъртвяването на българската наука българите ще четат само "писма от Америка" от своите деца. Иглика Трифонова подчерта, че артистите и кинодейците познават много по-добре кризата, отколкото депутатите. "Тази криза е тема на нашите филми, позволете ни да ги правим", каза още тя. Вчера в отговор на декларацията за искането на оставката на министъра Вежди Рашидов, министерството на културата е публикувало текст, който според нея е възмутителен и се опитва да дава квалификация на художествените стойности на българското кино. "Господа, в скандала, в който предизвикахте и с който цяла Италия и нашите колеги се занимават, не сте в позиция да оценявате културни стойности. Нашите баби наричат такова поведение "гьонсурат", коментира още тя. А противопоставянето на театъра на киното, което правят управляващите, според нея Достоевски би нарекъл "всепозволеност". "За хората, които смятат, че четенето, литературата, науката, изкуството нямат смисъл, ще преведа – "всепозволеност" се нарича действие, зад което не стои никакъв морал", добави още Трифонова. Тя сподели, че днес е решила да излезе с учените на протест, защото е видяла как през миналата седмица на протеста между хората е стоял мълчаливо Валери Петров. "Той седеше и мълчеше. Господа, вслушайте се в мълчанието на духовните си старейшини, ако все още ви е останал инстинкт затова", заяви още режисьорката. В подписката за подкрепа на БАН се подписаха депутатите от Коалиция за България Стефан Данаилов, Мая Манолова, Антон Кутев, Любен Корнезов и др. Подписите за спасяването на Академията са положили и лидерът на БСП Сергей Станишев, лидерът на РЗС Яне Янев, депутатът от РЗС Емил Василев, както и зам.-председателят на ДПС Лютви Местан. От името на студентите Десислава Досева заяви пред БГНЕС, че възпитаниците на българските университети ще продължат да подкрепят БАН. Тя обаче не смята, че управляващи и депутати ще обърнат внимание не днешния протест. "Не мисля, че ще ни обърнат внимание, защото те имат ясни планове да унищожат каквото е останало от културата", коментира тя. Досева определи поведението на министър Сергей Игнатов като нелогично, защото с действията си наранява страната, която управлява. /БГНЕС
170
2
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
Ама то у нас и науката наподобява на чалга...
b.dobrev
napred naukata e slantze.da ne se zabravia.politikata e vremenna,a naukata e ve4na.