Над 200 дарители – физически и юридически лица се включиха в кампанията „Дари книга – спаси духовността“. Днес при отчета на акцията тя бе наречена „Българската Коледа за Шумен“. „Всички разбрахме, че хората могат да се обединяват около добри каузи и това го доказахме в навечерието на най-хубавите празници“, сподели Цветелина Чакърова, член на шуменския клуб Инер уил, под чиято инициатива се проведе благотворителната проява. По време на кампанията, която стартира на 1 ноември – Деня на будителите и приключи вчера, когато отбелязахме Деня на дарителите, в библиотеката постъпиха 1091 тома книги на стойност 10 016,62 лв., абонамент на 13 заглавия периодика на стойност 743 лв. Събраната хартия за вторични суровини е близо 14 тона, средствата от които са 1 723 лв, а паричните постъпления от дарения по сметка възлизат на 5 496 лв. „Подобна мащабна кампания на застъпничество в сферата на културата аз не познавам. Нашите читатели ще имат качествена и стойностна литература и ще четат любимите си списания и вестници“, каза директорът на библиотеката Красимира Александрова. Според гл. библиотекар Марияна Димова дарените за месец над 1000 тома книги се равняват на закупените книги на библиотеката от началото на годината до месец август, когато библиотеката преустанови купуването на нови книги, заради липса на средства. „Работим с над 40 издателства и отстъпките, които ползваме са 30-40%, което ни обнадеждава, че със събраните средства ще закупим още много книги“, каза Димова и уточни, че средно на година за периодични издания и книги библиотеката харчи по 28 000 лв. Президентът на шуменския клуб Инер уил Геновева Димитрова благодари на шуменци за подкрепата, съпричастността и отзивчивостта в името на духовността. Сред дарителите са десетки училища, институции, фирми, издателства, библиотеки, детски градини, културни институти, Областна управа, Община и десетки граждани, голяма част от тях анонимни дарители.

На благородната кауза бе подчинен и 10-годишният рожден ден на клуб Инер уил, който дамите от клуба отпразнуваха преди два дни с повече от 150 приятели. „Дари книга – спаси духовността“ бе мотото на вечерта. На рождения си ден дамите и техните приятели от Шумен, София, Варна, Казанлък, Плевен и Ямбол събраха над 100 тома новозакупена литература и дарения в размер на 5320 лева.
ШУМ.БГ
Коментари
аз
Браво!
аз
до 17.19
ей читанка без букви, що ме излагаш пред библиотекарките
приятелка
Пак неуморната Веждарова и нейният клас!Браво! Обичам ви!
3
Шуменци говорят със страхотен диалект, не могат да се изразяват, употребяват един куп думи и фрази които не означават абсолютно нищо. Даскалите по българси къде са? Грамотни ли са учителите в този град?
Използва се \"АЗ\" вместо \"На мен\", \"ти\" вместо \"на теб\"
111
А ти, грамотнико, не знаеш къде се поставят запетаи!!! Да си " даскал" е гордост, но не " българси", а БЪЛГАРСКИ!!!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
горда майка
На снимката са най-готиния клас на най-готината учителка.Браво!!!!!!!
Анонимен
Първа пресконференция на Инициативния комитет за учредяване на политическа партия „Справедливост“
В присъствието на местния инициативен комитет, в Шумен бяха представени идеите и програмните цели на партията
При голям интерес премина днес съвместната пресконференция на представителите на Националния инициативен комитет и инициаторите за учредяване на политическа партия „Справедливост“ в Шумен. На въпросите на журналистите отговаряха Иван Груйкин председател на „Справедливост“ и д-р Хелия Божилова, председател на местния инициативен комитет. В пресконференцията взеха участие още д-р Георги Христов, д-р Димитър Маруцов и Пламен Даракчиев, както и представителите на инициативния комитет в града – Грациела Георгиева, д-р Атанас Атанасов и д-р Соня Николова. В своето експозе Иван Груйкин акцентира върху основните моменти в ценностите и програмните цели – структурна реформа в съдебната власт, а също така и цялостна административна реформа, децентрализация и освобождаване на енергията на гражданите и местните общности. На въпроса с какво се отличава „Справедливост“ от останалите партии в дясното пространство, Иван Груйкин подчерта, че сегашните партии вече не са в състояние и нямат необходимите идеи и капацитет, с които да спечелят доверието на инициативните граждани и избирателите. Пламен Даракчиев допълни отговорът с това, че докато старата десница твърдят, че „мачът е свършил“ и демократизацията е факт, „Справедливост“ смята, че политическата реформа предстои и резултатът от прехода може да бъде единствено правова държава, отворени институции, овластени граждани и власт, която е подоотчетна на обществото. На въпрос, свързан с реформите в здравеопазването отговор д-р Георги Христов, подчерта, че посоката на промените е свързана с по-малко държава и повече свободна конкуренция в тази сфера. В края на пресконференцията бе обявано намерението на „Справедлидост“ да оспори пред Администравния съд наредбата на Шуменския общински съвет в частта и която регламентира местната такса за битови отпадъци. До края на седмицата жалбата ще бъде внесена в съда.