Трайков: Проектозаконът за ВЕИ влиза в МС до две седмици
Проектозаконът за енергията от ВЕИ ще влезе в Министерския съвет до две седмици. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков на пресконференция във Велико Търново, съобщиха от МИЕТ.
Министър Трайков бе в старата столица по повод старта на нов проект за изграждане на фотоволтаичен парк на корейската компания SDN. Проектозаконът предизвика изключително голям интерес сред всички заинтересовани. Затова се стремим максимално да отразим интересите на отделните страни в процеса, отбеляза още министър Трайков.
България е възприела механизма на субсидираните тарифи за електроенергията от ВЕИ, за да постигне националната си цел 16% дял на ВЕИ в крайното брутно потребление на енергия. По думите на министър Трайков в дългосрочна перспектива този механизъм не е устойчив и се нуждае от преработване. От една страна, цената за изкупуване на този вид електроенергия е висока, което предопределя сериозен интерес към сектора, а от друга – ограничени са възможностите на мрежата да изпълни безусловния ангажимент за присъединяване на всички такива мощности. Това са част от мотивите, наложили разработването на нов закон за ВЕИ.
Проектът предвижда националната цел на България за 16% дял на ВЕИ в крайното брутно потребление на енергия да бъде достигната чрез мерки за насърчаване на производството на такава енергия и при отчитане на въздействието от подобряване на енергийната ефективност и въвеждането на енергоефективни технологии. В закона са предвидени механизмите на статистически прехвърляния и съвместни проекти като възможност за постигане на националната цел. Първият механизъм се отнася до прехвърляне между България и друга страна от ЕС на количества енергия от ВЕИ въз основа на дългосрочни договори. Механизмът на съвместните проекти представлява производството на енергия от ВЕИ между България, друга страна от ЕС и България и трети страни, като произведеното количество се отчита за изпълнение на общата национална цел.
На този етап, когато енергията от ВЕИ се субсидира, България ще се стреми да постигне набелязаните 16%, но не много над тази стойност, подчерта министър Трайков. По неговите думи, ВЕИ технологиите поевтиняват и ще бъдат конкурентни на конвенционалните в близките 15 години. В момента енергията от ВЕИ заема около 10% дял в енергийния микс в страната. /БГНЕС
148
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
ЦАРЯТ И МАЛКИЯТ МУК ПРОДАДОХА ЗА ЛИЧНА ИЗГОДА ЕНЕРГОТО, КОЕТО ГОДИНИ СЛЕД ТОВА СЪДИРА НАРОДА. НАЛИ ББ НАПРАВИ РАЗСЛЕДВАНЕ, ОТ КОЕТО СЕ ДОКАЗАХА ГОЛЕМИ ЗЛОУПОТРЕБИ И НАРУШЕНИЯ, ЗАЩО ЗАМЪЛЧА, МОЖЕ БИ НЯКОЕ ДРУГО МИЛИОНЧЕ Е ПРИЧИНАТА. НАЛИ ЩЕШЕ ДА РАЗВАЛИ ДОГОВОРИТЕ И ДА ВЪРНЕ ЕНЕРГОТО НА ДЪРЖАВАТА.
МАЛОУМНО Е РЕШЕНИЕТО ДА СЕ ЗАТВАРЯТ РЕАКТОРИТЕ НА АЕЦ "КОЗЛУДУЙ" ОТ КЪДЕТО ДЪРЖАВАТА ПРОДАВАШЕ ТОК НА ТУРЦИЯ, ГЪРЦИЯ И ДР., А СЕГА ДА ВНАСЯ СКЪП ТОК И КОГАТО РЕШАТ ВНОСИТЕЛИТЕ МОГАТ ДА СМЪКНАТ ШАЛТЕРА. НИКОЙ УПРАВНИК НЕ МИСЛИ ЗА ОБЕДНЕЛИЯ НАРОД, А РАБОТИ САМО ЗА СВОЕТО ЗАБОГАТЯВАНЕ.