Плевнелиев: Русе дава пример за работеща децентрализация
Моделът, който въвежда Русе в децентрализацията, трябва да бъде въведен и в другите градове, заяви министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев, предаде кореспондентът на БГНЕС от крайдунавския град.
Регионалният министър даде пример с работата на Областното пътно управление по отношение на снегопочистването на пътищата от републиканската мрежа и ангажимента на областния управител Пламен Стоилов да контролира пряко нещата при тежка зимна обстановка. Плевнелиев подчерта, че децентрализацията е начинът да се накарат фирмите да работят качествено и с модерна техника. "Тези перфектни машини, чисто нови, с ново поколение гребла, специално пригодени за почистване на републиканската пътна мрежа, са купени току-що. Това означава, че ние имаме доказателство, че договорите работят по друг начин. Компаниите имат 4-годишни договори, сигурни са в перспективата и инвестират в качеството на машините", допълни министърът. Той обясни още, че машините са екипирани с джипиес системи, така че могат да се следят, за да се елиминира друг голям проблем от миналото. "Компаниите гледаха да работят със стара техника и ако могат, да се заиграят и с общините", заяви министърът. Той разкритикува стария модел, при който Пътната агенция е решавала всичко - кой ще чисти, по каква програма, кой ще спечели. Новата система, въведена в Русе, осигурява месечен контрол и едва след това се извършват плащанията. "Никакви договори за по 100-200-300 милиона, които накрая ще се окажат финансово необезпечени. Договорите са без абсолютна стойност, на поръчка. Контролираме - тогава плащаме", бе категоричен Плевнелиев. Той припомни, че Пътната агенция в последните 10 години винаги е била между 200 и 300 млн. лева на минус в края на годината. Това означава, че държавата е лош партньор на бизнеса, че го заблуждава, обясни още той. За първи път Пътната агенция и областните пътни управления няма да дължат на бизнеса и един лев.
Министърът похвали Областното пътно управление в Русе и за инициативността му. Така скоростният път Русе - Велико Търново и Русе - Шумен ще се проектира от региона, а не от централата, която преди не е пускала нито лев да отива в регионите. "Русе от година и половина осъзнава, че не е просто един град накрая на България, а е регионален център, един от шестте. Ние наричаме вече Русе център на растеж. Ние налагаме промяна във философията - не София да разплаща всичко, когато си иска, на когото си иска", подчерта министърът. Той посочи като положителен пример работата на областния управител Пламен Стоилов, който в 3.00 часа през нощта през миналата зима е стоял на пътя, за да следи как се чисти, и ще настоява това да бъде последвано и от колегите му. /БГНЕС
135
1
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
предложение
Шуменския кмет и областния управител да заминат на обучение в Русе,за да разберат какво трябва да работят на тези постове!