Кардиолози: БГ е първа по внезапна сърдечна смърт в ЕС
България е на първо място по внезапна сърдечна смърт в ЕС. За това алармираха лекари от Българското сдружение по кардиостимулация и електрофизиология съобщиха за драстичното орязване на финансирането на две клинични пътеки през 2011 г., предаде репортер на БГНЕС.
При простото сравнение с предвидените за следващата година цени на пътеките- 286 лв. за КП №40 "Постоянна електрокардиостимулация" и 2814 лв. за КП № 41 "Интервенционално лечение и свързаните с него диагностични катетеризации при сърдечни аритмии" става ясно, че тези средства изобщо не покриват цената на стимулаторите и съвременното лечение. НЗОК плаща цената на стимулатори, които не вършат работа и не решават проблема на пациентите. Поводът за острата реакция на лекарите е възражението им към институциите по проблема, свързан с поразените от сърдечна недостатъчност и фатални аритмии. То е адресирано до министрите на финансите и здравеопазването, до изпълнителния директор на НЗОК и до БЛС. Те са изпратили призив и до парламентарната комисия по здравеопазване, както и до упоменатите институции. Лекарите в тази изключително важна област на кардиологията не са много у нас, но са изключително недоволни от недооценяване на посочените клинични пътеки, както и от административно-командния подход в здравеопазването. На практика се лишават български граждани от правото на живот и от качествено лечение.
С орязването на клинични пътеки, бюджетът ще спести 25 млн.лв., а само от клинична пътека /КП/ № 41 – ще спести 200 хил.лв., но дали от правителството са изчислили ефекта върху човешкия живот и колко българи ще си отидат от света заради тази спестовност, заяви председателят на сдружението д-р Светослав Йовев. Неговият колега доц. Чавдар Шалганов посочи като пример, че за година у нас се правят 300 аблации/ метод за изгарянето на източника на аритмията/, докато в съседна Сърбия, която дори не е член на ЕС и е съизмерима с нас по население, те са 840 на година. Електрофизиологията трайно лекува сърдечния ритъм. Тази дейност постига висок социален ефект, тъй като се постига излекуване, често на млади хора в активна възраст. За пример, при едно модерно лечение само магнитните електроди са към 4 хил.лв., а нашата пътека е оценена на 2814 лв. За пореден път в ценообразуването на тези клинични пътеки не е участвал и националният консултант по кардиология доц.д-р Нина Гочева и националният консултант по инвазивна кардиология доц. Божидар Финков.
Голямата драма е при пациентите, заявиха лекарите и представиха и двама пациенти, които са преминали през медицинския "смог" на българското здравеопазване, за да се спасят. Пациентската драма е най-голяма, тъй като те трябва да извадят непосилна за тях сума, за да се спасят, посочи д-р Йовев. Следва драмата на лекаря и на трето място - загубата за болницата, която трябва да се погрижи за тези пациенти. Проблемът може да се нарече на този етап "мисия невъзможна", смята д-р Йовев. При пациентите, които не могат да си позволят това съвременно лечение, всеки трети умира вкъщи, каза той. Ситуацията в България е трагична, според Европейската асоциация по сърдечна аритмия. /БГНЕС
282
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар