Забранява се търговията с животни в три области заради шап
Забраняват се пазарите и търговията с живи животни в три области: Ямбол, Бургас и Хасково. Причината е установен шап на територията на страната, заяви днес изпълнителният директор на Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС) Йордан Войнов, предаде репортер на БГНЕС.
Открито е заразено с шап животно на 2.5 километра от турската граница. Животното е отстреляно при лов на ловна дружинка в землището на село Кости, Бургаска област. Взетата проба от дивата свиня е установила наличие на шап. Дивата свиня е отстреляна на 30 декември при редовен лов. От днес животните, които са за клане, преди да бъдат заклани ще бъдат изследвани за шап. В Бургас, Хасково и Ямбол се ограничава движението на животни. Създава се предпазна зона от 3 км в диаметър около мястото, където е убито дивото животно, както и 10–километрова зона на наблюдение около това място, в която няма да може и да се ловува. На възлови места по пътищата ще има площадки, на които според Йордан Войнов, всички превозни средства, хора и животни ще бъдат дезинфекцирани, за да не може вирусът да проникне в страната. Ще се направи и тотално преброяване на животните в трите области, като ще бъдат изследвани всички домашни животни, за които има риск и които се намират на територията на трите области. "Това е най-тежкото и най-заразното заболяване при животните. Правим всичко възможно заболяването да не влезе в страната, но ако има заболели животни, те ще трябва да бъдат унищожени. Ако заболяването влезе навътре в страната може да доведе до тежки икономически загуби за страната, включително и забрана за износ", обясни земеделският министър Мирослав Найденов.
Последният регистриран случай в България на шап е през 1998 година. От НВМС са убедени, че дивото животно, преносител на заболяването идва от Турция, тъй като в южната ни съседка към момента са регистрирани над 1000 огнища на шап извън европейската част на Турция. За случая е информирана Европейската комисия за мерките, които се предприемат, както и останалите страни-членки на ЕС по системата за бърза информация.
Във връзка с регистрираните случаи на заразени с диоксин яйца и храни в Германия България изпратила официално запитване до ветеринарната служба на Германия дали има пратки от заразените ферми към България. Превантивно ДВСК ще проверява търговската мрежа, предприятията за преработка и големите складове, за да се провери дали има пратки към България от Германия. По системата за бърз обмен на данни в ЕС до сега такава информация не е постъпила. Искаме да бъдат спокойни българските потребители, коментира министърът на земеделието. /БГНЕС
90
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар