Проф. Мира Кожухарова: Няма причина за паника заради хепатит А
Броят на болните от хепатит А ще продължава да нараства още доста, което обаче безспорно не е причина за паника, защото това е нещо, с което се сблъскваме през няколко години в България от край време. Това каза в интервю за БГНЕС националният консултант по епидемиология проф. Мира Кожухарова.
Тя смята, че скоро ще се появят ваксини по аптеките. До момента хората просто не са се ваксинирали и повечето аптеки нямат в наличност ваксини, които са най-ефективната мярка за предпазване от хепатит А. Веднъж взета ваксината осигурява защита на човек за цял живот. По думите на проф. Кожухарова, хората не бива да се притесняват, защото тази епидемия ще отмине както всички други. "Но след няколко години пак ще има, защото това просто е особеност на нашия географски регион. Така че може би даже е за добро тази епидемия, за да се подсетим отново, че имаме възможност да се предпазваме, използвайки ваксини и повишавайки обществената хигиена", каза специалистът.
Към момента най-засегнати райони с най-много болни са Хасково и Стара Загора. Нарастване има и на броя болни в Пловдив. Получена е информация и за епидемия в Кърджали. "Общо взето обаче още от средата на 2010-та година започна да нараства броят на заболелите", посочи експертът и добави: "Може би много им дойдоха наведнъж пациентите на лекарите от Стара Загора и според мене те създадоха едно излишно напрежение". Хепатит А е най-лекият от вирусните хепатити и преболедуването от него води до създаване на пожизнен имунитет. Проф. Кожухарова припомни, че инфекцията протича без симптоми в детска възраст до 5 години. Често родителите дори не разбират, че детето е прекарало инфекция. От друга страна обаче децата могат да заразят всички около тях.
От хепатит А заболяват предимно млади хора на възраст от 15 до 40 години. Може би защото при тях ясно си личи пожълтяването, се създават повече притеснения. "Може да се желае още доста от нашата лична и обществена хигиена", смята експертът. Според нея, сега е моментът да се затегне дисциплината по отношение на хигиената в столицата, защото в нея живеят много хора, които пътуват непрекъснато и се хранят навън. Националният консултант по епидемиология смята, че няма място за притеснения. Епидемии от хепатит А е имало и преди. "През 2006-та година имахме епидемия, в която заболяха около 7 – 8 хил. души. Но тогава нито медиите, нито болниците вдигнаха шум", каза проф. Кожухарова. През 2009-та болните са били сравнително малко – 1064. За периода януари - ноември 2010-та са заболели 1856 души. Ето как се развива тенденцията за заболяване в първите дни на 2011-та година – на 3.01 заболелите от остри вирусни хепатити са 170, като най-много са заразените с хепатит А, на 4.01. са регистрирани 70 болни, на 5.01 – 76 болни, на 6.01 заболелите са 71, като 51 от тях са от Хасково, Стара Загора и Пловдив. /БГНЕС
122
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар