Цв. Хаинов: Бившето ГУСВ е в много тежко финансово състояние
Държавното предприятие е в много тежко финансово състояние и затова се стигат до такива ексцесии – такива случаи има и в Плевен, София, Варна, каза по бТВ Цветан Хаинов, директор на Държавното предприятие "Строителство и възстановяване" (наследник на ГУСВ) за излъганите новодомци.
Той каза, че се е срещнал с пострадалите хора, като им е обяснил за проведените търгове и взетите мерки. Хаинов уточни, че обектът е започнат през 2007 г. и оттогава поради лош мениджмънт нищо не се е променило. След това се появиха фирми, които изкупиха вземания, обясни още той. Хората са абсолютно коректни, но парите са насочени в друга посока, смята Хаинов и обвини бившето ръководство за днешната ситуация. Той декларира, че независимо от тежкото състояние на ГУСВ, ще се намери финансов ресурс да се завършат обектите или пък да се върнат парите на хората, в зависимост от желанието на пострадалите граждани. Хаинов съобщи, че се водят разговори с две институции, като не пожела да сподели кои точно, но увери, че до месец може би ще се намери финансов ресурс, за да бъдат върнати парите на хората. От своя страна юристът Христо Машков не смята, че има проблем това да се случи и заяви, че се търсят възможности от самото начало да се върнат парите на хората.
БГНЕС припомня, че Държавното предприятие "Строителство и възстановяване", наследник на ГУСВ все пак измами четирима собственици на имоти - бъдещи новодомци. Апартаментите, които те са платили на зелено, бяха продадени на търг. Както БГНЕС писа, опасността за това държавата да измами бъдещи новодомци бе за 9 семейства в София. Историята е позната. Новото е, че в ролята на строителната фирма – измамник този път влезе държавно предприятие. Именно осланяйки се на този факт като гаранция, че няма да бъдат измамени, преди три години 9 семейства от София подписват договор за купуване на апартаменти на "зелено" в столичния квартал "Овча купел". Влагат в тях спестяванията си, някои теглят и кредити и три години, след като са подписали първоначалния договор са собственици на "нищо". На публичен търг бяха продадени 4 от апартаментите. Това съобщи за БГНЕС частният съдия – изпълнител Ирина Кирезиева. Останалите 5 също ще бъдат продадени, но на трети търг, който най – вероятно ще се проведе на 8 февруари.
На 23 декември миналата година министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев каза, че казусът с бившето ГУСВ е много тежък, но ще бъде решен."Ние занимавахме министерството на правосъдието и Криминална полиция с него", каза тогава министърът.
Над 160 семейства, собственици на имоти в морската столица, излязоха на протест пък във Варна. Семействата протестират срещу бившето Главно управление на Строителните войски, сега Държавно предприятие "Строителство и възстановяване". Фирмата не е довършила строежа на апартаментите им. Собствениците на новите жилища трябвало да получат Акт 16 за апартаментите си в пет блока още преди година и половина- през 2009-та година. Сключили договори "на зелено" преди три-четири години за около 600 евро на квадрат. "Апартаментите са заплатени над 90 на сто от стойността им", разказа един от потърпевшите пред кореспондента на БГНЕС. Оказва се, че строителят - Държавно предприятие "Строителство и възстановяване", няма средства да ги довърши и прехвърля правото на строеж на фирма инвеститор. Но в същото време учредява ипотека върху част от апартаментите и гаражите. Инвеститорът дължи на бившето ГУСВ около 300 000 лева, но за завършения обект. А ипотеките са за над милион и половина. /БГНЕС
566
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар