До края на другата седмица ще стане ясно заключението за СРС-тата, тъй като все още не е готова техническата експертиза. Трябва първо да се установи дали тези СРС-та са истински или са частен запис, каза градският прокурор на столицата Николай Кокинов, предаде репортер на БГНЕС.
Той уточни, че за момента в Софийска градска прокуратура (СГП) няма досъдебно производство срещу директора на Агенция "Митници" Ваньо Танов. Засега няма постъпило искане за подслушването му, допълни той. Но бе категоричен, че трябва първо да се изясни дали изтеклите записи са СРС-та и дали са изтекли законно. Ако се констатират някакви престъпления според съдържанието им, те също ще се разследват, уточни Кокинов. Но градският прокурор отказа да направи каквито и да било изводи. Той обеща, че ако записите се окажат наистина СРС-та, то тогава отговорността трябва да понесат съответните длъжностни лица, които са позволили експлоатирането им по цялата верига. Според него зависи и кой е подал искането за СРС-та.
Кокинов съобщи, че до края на другата седмица се очаква заключение на експертите за експертизата. Относно това дали лидерът на РЗС Яне Янев е предоставил записите, Николай Кокинов допълни, че ще поговори с Яне Янев. "Хипотезите са много, но когато има реални отговори, ще ги предоставим", обеща градският прокурор. Ако има още записи, да ги даде всички, а не на порции. Кокинов също така съобщи данни за броя на исканията за СРС-та – през 2009 г. исканията са били 1459, докато през 2010 г. те са станали 2214. Увеличеният брой на исканията според него е заради активната работа на МВР. Той уточни, че по принцип сред СРС-тата преобладават телефонните подслушвания, като обясни, че съдът е този, който решава дали те да бъдат унищожени или не.
От своя страна апелативният прокурор Вичо Вичев каза, че частично е прекратено обвинението срещу Красимир Маринов - Големия Маргин. Но уточни, че остават останалите обвинения срещу него. Той обясни, че има жалба по делото, като предстои съдебен контрол. Съдът е върнало делото, тъй като самото постановление не е връчено на всички 20 обвиняеми, поясни той. Градският прокурор Николай Кокинов допълни думите на апелативния прокурор, като поясни, че защитата на Красимир Маринов е оспорила мотивите в постановлението, с което е прекратено обвинението. От Софийска градска прокуратура (СГП) съобщиха още, че прокурор Чавдар Ангелов е бил наблюдаващ прокурор именно по това дело, като по него работи и втори наблюдаващ прокурор. Апелативната прокуратура е извършила проверка за частично прекратяване на работата на прокурор Ангелов. Но другият наблюдаващ прокурор не е знаел за постановлението. Това е нарушение на екипния принцип на работа, който изисква колегите да знаят какви процесуално-следствени действия се извършват, категоричен бе апелативният прокурор. Чавдар Ангелов не е наказан, но е командирован временно, отбеляза още Вичо Вичев. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар