Тютюнопроизводители: Искаме работа, не магистрали
Тютюнът от реколта 2010-а в Пиринско започна да мухлясва, изкупването му се бави, населението готово на бунт, "воглаве" с кметовете, парите отдавна свършиха, растат само вересиите, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона. Улисани в слушане на собствените си гласове, записани със "СРС"-та управляващите не чуват гласа на народа. Фитилът на недоволството е запален, след като основният поминък-тютюнопроизводството умира "по план". "През октомври м. г. от фирмите - изкупвачи ни предупредиха да балираме тютюна, направихме го, но трети месец вече никой не идва да купува, балите започнаха да мухлясват", оплака се Бисер Сегменов. Той е кмет на Долно Осеново - най-тютюнджийското село край Благоевград. Според него тютюнопроизводителите започнали да изхвърлят балите в реката, тъй като са сигурни, че тази година няма да се изкупуват договорените количества. "Излиза, че миналата година напразно сме работили, фирмите се оплакват, че правителството не им помага, но ние искаме да ни платят миналогодишната продукция, за да започнем от 25 февруари разсаждането на лехите", обясни Сегменов. Последното обещание, което дали от трите фирми, с които са сключени договори за изкупуване, е за края на месеца. "Ако не дойдат, бунтовете на тютюнопроизводителите ще започнат от Долно Осеново, колегите от Гоце Делчевско ще ни подкрепят", категоричен е кметът. Според него миналата година по това време тютюнът вече бил изкупен, средната цена била 5.04 лв. Тази година според мениджърите изкупната цена щяла да бъде с лев надолу, освен това ще купуват само договорените количества - или по 150 кг. от декар. Останалото на боклука. "За да започнем залесяването на лехите ни са необходими към 2 000 лв, това са семена, торове, полиетилен, оране, откъде пари, като сме заборчели и на кучетата", обясняват производителите Марияна Сегменова, Румяна Крънчова и др. В Осеново са сключени 305 договора за изкупуване на тютюн с жени от 20 до 50 - годишна възраст. Тютюнопроизводството е основен и единствен поминък в селото. Жените обработват накацалите над селото ниви, основният транспорт до тях е магарешкият, носят децата си задянати на гръб. "Ако не ни изкупят тютюна, ни остава само едно - да хванем и ние като останалите 300 от селото по чужбина", заканват се жените на Долно Осеново. Във всеки магазин в селото има по 5 - 6 тетрадки, които са срамът на българина - халваджийските тефтери с вересиите. "Хората нямат пари хляб да купят, та какво остава за друго, вересиите във всеки магазин са от порядъка на 4 - 5 000 лв, има хора, които дължат по 400-500 лв", обяснява магазинерката Росица Каменова. "Не искаме магистрали а работа, правителството да се обърне внимание на нас, обикновените хора", обърна се към премиера Бойко Борисов магазинерката Каменова. А рафтовете на магазина й са от празни по-празни.
БГНЕС
169
3
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Я
От 3г. се знае, че тютюна е умиращ отрасъл и ще спре да се работи и съответно изкупува. Не знам кой им е обещал да им го купи, но със сигурност не е от това правителство. Да ходят да плачат на него, а ние останалите искаме магистрали и не ни е еня за техния тютюн. Ако имаха малко мозък в главите си отдавна щяха да гледат лук и картофи или нещо друго.
123
Да ама лукът и компиро се плащат по 20-30ст а не по 5лв за кило. А от ДПС-то всяка година казват гласувайте всички за нас и ще ви купим тютюна както досега.
аз
в европа не се отглежда тутун, а още повече да се и преработва, остана една сърбия и нейните отрочета, а и боли ме --я за тутуна и кой какво щял да яде, ако не гледа тутун,
съгласен съм с я, да отглеждат мечки, та белким им носят мед/ не бакър/