Ал. Цветков: До 15 февруари няма да има съкращения в железниците
До 15 февруари няма да има съкращения в БДЖ, а в НКЖИ няма да се съкращава експлоатационен персонал. Това, което се оптимизира в НКЖИ, се отнася до административния персонал, заяви министърът на транспорта Александър Цветков след срещата в КНСБ, посветена на проблемите в двете железопътни компании, предаде репортер на БГНЕС.
В срещата участваха и представители на двата синдиката КНСБ и КТ "Подкрепа" и на техните структури в железопътния транспорт, социалният министър Тотю Младенов, изпълнителните директори на БДЖ и НКЖИ Тенчо Попов и Милчо Ламбрев. Председателят на железничарския синдикат към КНСБ Петър Бунев обясни, че утре и в двете компании ще продължат преговорите за минимално транспортно обслужване, което е предпоследната стъпка пред обявяване на стачка. Ако се стигне до ефективни стачни действия, двете компании могат да работят на 50%, което означава, че би могло от около 630 пътнически влака, които се движат всеки ден, да се движат само около 300. Президентът на КНСБ Пламен Димитров сподели, че в двете компании са съкратени повече от 5000 души в последните 2 години, като и двете компании не са в завидно финансово здраве. Системното недофинансиране правителства наред, което и сега продължава, е довело до сегашното състояние на системата на железопътния транспорт, отбеляза той. Димитров изтъкна, че в меморандума със Световната банка се предлагат неприемливи съкращения, но синдикатите няма да коментират никакви съкращения, докато не видим инвестиционната програма на компаниите. Предлага се до 2014 г. в НКЖИ да бъдат съкратени 3970 души, а в БДЖ – 2800 души. Още утре със заповед на транспортния министър ще бъде създадена междуведомствена работна група, в която да участват зам.-министрите на транспорта, социалната политика, финансите, представители на двете компании и на двата синдиката. Работната група ще прецизира инвестиционната програма на двете дружества в годините напред, какви средства трябва да се заделят за БДЖ и НКЖИ и как те да бъдат разпределени в годините, как усвояването им ще се отрази на компаниите. До 15 февруари ние трябва да имаме пълна готовност за това, което ще се случва в двете компании през следващите години, обясни Александър Цветков. Работната група ще дискутира и как да изглежда споразумението на правителството със Световната банка, отнасящо се до инвестиции в двете железопътни компании.
Транспортният министър отбеляза, че БДЖ е в реална неплатежоспособност и единственият шанс е финансовото стабилизиране чрез преструктуриране с помощта на сериозна финансова институция, каквато е Световната банка. "БДЖ избра пътя на модернизацията, съществуването, а не пътя на фалита. БДЖ през последните 8 години натрупа над 200 милиона лева загуба, през годините са взети над половин милиард лева кредити, всички в БДЖ е ипотекирано - вагони, мотриси, почивни станции, локомотиви. Дори и финансовите институции казват: "Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се", каза Цветков. Той отбеляза, че през 2010 г. в сравнение с 2009 г. БДЖ има с 15 милиона лева по-добър финансов резултат, а НКЖИ е намалила загубата си с 43 милиона лева. Самият министър очаква в края на тази година НКЖИ да има положителен финансов резултат, а в обозримо бъдеще и БДЖ да има положителен резултат.
По време на срещата транспортният министър е уверил, че 20% намаление на транспортните такси на НКЖИ, което беше направено през следващата година, ще се запази и през тази година. Министерството на финансите е осигурило гаранции за мостово финансиране на БДЖ ЕАД, преди да се получат средствата от заема на Световната банка. /БГНЕС
166
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар