Алгирдас Шемета: Всеки трябва да си напише домашното
България полага значителни усилия в борбата с измамите, заяви еврокомисарят за данъчно облагане и митнически съюз, одит и борба с измамите Алгирдас Шемета, предаде репортер на БГНЕС.
Смятаме, че отношенията между Европейската агенция за борба с измамите ОЛАФ и българските агенции, които отговарят за борбата с измамите, е много добро. Също така виждаме едно добро сътрудничество и провеждането на съвместни операции, добави той. "България полага много сериозни усилия, за да се справи с измамите. Това се приветства от Европейската комисия. Очаквайме качествено прилагане на мерките", каза еврокомисар Шемета. Той не скри, че съществуват и проблеми в областите, за които отговоря и които е обсъдил с премиера Бойко Борисов. Еврокомисарят уточни, че става дума за съдебни решения по проблеми, които се преследват от ОЛАФ. Той е категоричен, че това създава среда, която подпомага измамниците да чувстват, че могат да избегнат съдебно преследване. Еврокомисар Шемета заяви, че е получил уверение от премиера Борисов, че в страната ще встъпи в сила ново законодателство, което ще помогне за преодоляването на това положение. Едновременно с това Шемета заяви, че е "важно да видим едно добро прилагане на това законодателство". по време на разговорите с премиера са били обсъдени и въпросите свързани с усвояването и възстановяването на еврофондовете. "Увериха ме, че настоящото правителство е получило едно много тежко наследство", каза Шемета. Той добави, че проблеми с усвояването се наблюдават не само в България, но и в други европейски страни.
Евврокомисарят коментира своето вчерашно изказване пред румънските медии, че очаква не само България и Румъния да положат необходимите мерки, за да станат членове, но и страните-членки да си напишат домашното. По въпросите за Шенген основната отговорност пада върху държавите-членки и Съвета на ЕС, които трябва да вземат решение за присъединяването, каза той. Сега Комисията прави собствена оценка на страните, които искат да се присъединят. Но и страните-членки на Шенген правят свои оценки за тази готовност. Въз основа на тези оценки те взимат решение дали България и Румъния са готови за присъединяван, обясни той. "Затова казах, че всеки трябва да си напише домашното", добави Шемета. Той заяви, че е рано да со коментира какво ще бъде взетото решение, но добави, че унгарското председателство на ЕС иска да положи усилия за положително решение в тази посока. /БГНЕС
152
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
.,.,.,
В Европа оценяват по достойнство какво се прави у нас а ние сме толкова изостанали от светът ,че не можем да разберем това ,явно продължителната корупция и дългите години на комунизъм са оказали лошо въздействие на съзнанието ни, т.е. отнето ни е.