Общинският съвет гласува промяната на борда на директорите на шуменската „Топлофикация“. В управлението на дружеството влязоха Димитър Зайков от „Ер Ве Е България“ и Добромир Донков от „Титан Пауър“, както и бившият кмет Максим Иванов, като представител на Община Шумен.
„За“ бяха 22-ма съветници, при необходимост от 21 гласа за одобряване на решението. Това бяха парламентаристите на БСП, ДПС, както и независимите Румен Русев, Христо Чернаев, Даниела Илиева, Георги Стоянов, Бисер Балинов и Радослав Кърджиев. Останалите гласуваха против или се въздържаха.
Промяната на директорския борд бе едно от условията, които „Титан Пауър“ постави пред Общината и Общинския съвет като пречка пред реализацията на инвестицията.
На сесията днес въпросът предизвика бурен дебат, продължил близо 3 часа. Обстановката нажежи изказването на Димитър Зайков от „Ер Ве Е България“, че не са поемали ангажимента да разплащат старите задължения на „Топлофикация“ към „Булгаргаз“, които са за близо 16 млн.лв, преди изграждането и стартирането на когенерационните мощности. Той обаче потвърди, че ще започне преговори. Добромир Донков пък предложи, ако Общината има кандидат, който да предложи по-добри условия за ТЕЦ-а, да го доведе. Председателката на Общинския съвет Даниела Русева от своя страна изказа съмнение в частния инвеститор. „Не знам как „Булгаргаз“ ще погледне на „Ер Ве Е“, която е фирма, регистрирана с капитал от 100 лева“, каза Русева.

„Час по-скоро да подкрепим това решение и да дадем шанс на проекта. Този договор ще даде много по-добри условия за отопление на шуменци“, каза кметът на Шумен Красимир Костов. Той повтори уверението на инвеститорите, че след приемането на новия борд на директорите, фирмата ще преподпише нов договор, в който са коригирани неустойките от 1 млн.лв на 100 хил.лв. Ще се оправи и другата грешка, касаеща мегавати киловати.
По-рано от отчет на изпълнителния директор на ТЕЦ-а Христо Христо стана ясно, че дружествто е приключило финансовата 2010-та със загуба от 3,389 млн.лв. През 2009-та, когато Топлофикация бе изцяло държавна собствност, загубата е била 4,8 млн.лв. На въпрос на общински съветници Христов отговори, че в края на миналата година ТЕЦ-ът е продал емисиите си вредни газове на цена 12,05 евро за емисия, като спечелените 300 хил.лв веднага са преведени на „Булгаргаз“. Останали са непродадени около 1000 квоти.
ШУМ.БГ
Коментари
Кмета гледа умно...
...в една точка, докато започнат да му се виждат две (зависи от количеството изпита водка).
Анонимен
ТИТАН не са свикнали да дават, а само да вземат!
Както оправиха ЦСКА, така и ще оправят ТЕЦ-а!
Хубаво запомнете имената и партиите от статията за да знаете после кой е виновен за провала и пак да гласувате за тях...
дървар
А какво стана с неустойката от 1млн.лв?
%$
Шуменци ги чака управление на ДПС в продължение на дълги години ,защото те не разбраха какво искат ,никога не са избирали прогреса ,те са обладани от завист ,злоба,коварство ,вечно недоволни и не разбиращи състоянието на държавата ,мислят ,че се намират в цирк където магьсник с пръчица ще чукне и хоп красотата на живота пристига ,те не знаят как да се борят срещу лошото, както не знаят и кого да подкрепят или изберат, а Шумен е бил един от най-будните градове в миналото ,лошото сега е това че никой шуменец не се сеща за това минало на градът.
яко
да живее ДПС! като си заминат българите,дето си скапаха града,ние оставаме!
аполитичен
крадливи българи,турци,...,дето"управлявахте"досега,млъкнете,чеда не ви изкарат купените дипломи,...Дайте шанс на нормалните,че да се оправи БЪЛГАРИЯ.
:)
Максим Иванов, след като "оправя" КТА десетина години, разби Шумен за 4, сега ще продължи с топлофикацията. БРАВОС!
Союз нерушимий
БСП-ДПС
Дерзайте товарищи! Победа будет за нами!
чочо
Аполитичен като чета тук във форума и като разгледам близкото минало на градът, та те шуменци незнаят какво искат бе, ако знаеха досега да бяха избрали поне веднъж умни и кадърни, а то какво, след всеки избор започват недоволствата, това не ти ли намирисва на ниска интелигентност меко казано.