Бизнесът има проблем, когато приема на работа завършили професионални гимназии и той се явява в две основни насоки – несъответствие между работата и учебния процес при създаването на кадри и качеството на образование. Тази констатация изрази председателят на ТПП Христо Дечев по време на заседание на Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие. Тя се събра днес за съгласуване на предложението на Началника на Регионален инспекторат по образованието за държавен план-прием за държавните професионални гимназии, средни общообразователни училища и специални училища с паралелки за придобиване на степен за професионална квалификация от област Шумен за учебната 2011-2012 година. Според Дечев проблем е, че голяма част от завършващите нямат практическа подготовка, каквато изисква бизнесът. „И средният и дребен бизнес очакват практически подготвени хора, а тези очаквания драстично се различават по умения и опит на кадрите, излизащи от училищата“, каза Дечев. Като слабост той посочи, че професионалните училища нямат и механизъм за проследяване на това, какво става с техните кадри след излизане от училище, къде се реализират и до каква степен. Според инж. Светла Витлиемова, експерт в РИО в учебните планове на професионалните гимназии са заложени 60% учебен процес и 40% практическо професионално обучение, като това съотношение се очаква да се промени в полза на практическото обучение с новия закон. Тя изрази и мнението, че през последните години постъпващите за обучение в професионалните гимназии ученици са с много по-ниски знания и с много по-големи пропуски от основното си образование от тези, обучавали се предишни години.
План-приемът за учебната 2011/2012 година, който бе одобрен днес на комисията включва 40 паралелки в 13 професионални училища с 1106 ученици. Новото в държавния план-прием е, че за първи път след завършено основно образование се въвежда и задочна форма за обучение в Механотехникума, както и новите специалности във вечерна форма на обучение - „Производител на селскостопанска продукция“ в Техникума по селско стопанство и „Малък и среден бизнес“ в Икономическия техникум.
ШУМ.БГ
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Хахаха
Че то остана ли бизнес в Шумен, че и претенции имат.
данъкоплатец
А има ли съответствие между "специалистите"в областта и нуждите на хората! Кога ще изчистим администрациите от мошеници и заплатаджии!
Ava
Христо Дечев, ако разбираше, да е направил нещо. Само лае и то от сто години.
koko
vecernata forma v sst e za da moge direktora da krade oshte povece mainata im na ucenicite
Мен
Липсата на интерес за знания в младите хора е истина. Това, че познанията им са на много ниско ниво - също. Но, нима бизнесмените ни са на по високо ниво? Изключвам празното им самочуствие. Колцина от тях развиват дейност свързана с образованието им. Крайно време е да се променят законите и се наблегне на изискванията на съвремения живот. Да се премахне практиката Българинът да работи това, от което най малко разбира. Не можеш да бъдеш ръководител, без нужното образование и социален статут. Нужна е непрекъсната борба с простащината, агресивността и аругантността. Висшите институти да създават образовани специалисти, а не некъдърници. Да се промени образователната система на базата на добрите Европейски практики.
Известни истини, но кой некъдърник с висока заплата ще се остави да бъде изместен от един специалист? Принцип - "Рибата се разваля от главата, но се чисти от опашката."
кпд
Като чу Бизнеса какво каза,да попитам ТПП какво направи- защо не осигурят като посредник между Бизнеса и професионалните училища срещи, да договорят с тях учениците да си провеждат практиките на реални работни места. Така всяка от двете страни ще си "сверят" часовниците и ще си кажат изискванията. Тези от РИО защо като са толкова загрижени не се сещат за това, нали и те са заинтересовани ,или може би не, да има кадърни.
Онзи
Така ще е, докато се търсят нискоквалифицирани кадри с по 10 години стаж за длъжността за която се кандидатсва. И нека бизнеса преди да се оплаква да си види собствените сили за подготовка на кадри.
Брат
по-големи са проблемите на завършващите с "бизнеса"
Шлосер
Какъвто бизнеса, такива и работниците му ;)