Д-р Ст.Константинов: Грипната епидемия не е свършила още
Грипната епидемия не е свършила още. В София, Плевен, Благоевград и Кюстендил вече няма грипна епидемия, но има в Добрич, Силистра и Разград. Очаква се следващата седмица и там да намалее грипът. Това каза пред Дарик радио министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов.
Имаше 400 000 опаковки с лекарства против грип, сега вече са останали 200 000 антивирусни препарати, допълни Константинов. Здравният министър съобщи, че не се е стигнало до единно мнение по въпроса откъде е тръгнала епидемията от Хепатит А, която обхвана Стара Загора, Пловдив, Хасково.
На въпрос за здравната карта на България, д-р Константинов отговори, че имаме повече легла за активнолечение в болниците, които изглеждат неправилно разпределени. В еврорегиона заемаме средно ниво по легла на брой от населението.
Няма как да се плаща за една и същадейност нещо различно, каза Константинов. Той даде за пример Кърджали, където не достигат легла. Там, ако някой иска да прави болница, на него му е гарантирано, че тяще работи със здравната каса. В София леглата са много, ако някой иска да прави болница, няма гаранция, че ще работи през тази болница със здравната каса, поясни Константинов. Той каза още, че в столицата човекът, който иска да направи болница трябва да докаже, че е по-добър от друга болница, за да я измести и да работи с НЗОК.Първо, не знаем колко са гражданите, живущи в София. Надявам се с преброяването да го разберем. Защото иначе сметките ни могат да излязат криви,добави здравният министър. На въпрос дали цели болници могат да се продават, здравният министър отговори, че за момента не е дискутирана такава тема. Константинов уточни, че електронното здравеопазване е много по-сложно от личната електронна здравна карта.Хората не е нужно да ходят със сто карти – лични, здравни или кредитни, или дебитни, щеше да е добре в нашите документи за самоличност да има чип, който да идентифицира лицето и то щеше да има по този начин и здравна, и лична карта и т.н. Но това не ни решава основният въпрос. Една здравна карта може да служи само като вход в системата, което може да го имаме и с пин код, който може да бъде раздаден на всеки човек. Въпросът е код към какво,поясни Константинов. Според него, липсва единна концепция какво искат да направят и липсва и приемственост в правителствата, които е трябвало да го направят.Това, което тройната коалиция са направили като част от системата на НЗОК, аз искам да го продължа, но ние трябва да имаме система извън Здравната каса, тя да бъде в Министерството на здравеопазването,заяви Константинов. Възлови документи си ги пиша и си ги чета сам, категоричен бе Константинов.
По отношение на НЗОК, Константинов каза, че не го притеснява обществената призрачност на НЗОК.Имало е преди търкане между касата и Министерството на здравеопазването пак, когато са били от една и съща политическа сила и от касата, и от министерството. От министерството се очаква да прави политиката, НЗОК държи парите и информацията. Мисля, че трябва да има механизъм, по който Министерството на здравеопазването да разполага с цялата информация на НЗОК. Това е един от големите проблеми,подчерта здравният министър.
Ако сме достатъчно умни, не трябва да повтаряме грешките на останалите, подчерта още Константинов. В заключение здравният министър заяви, че ако правилата са еднакви за всички, никой няма да загуби. /БГНЕС
173
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар