Проектът Бургас-Александруполис отива към прекратяване
Проектът за петролопровод Бургас-Александруполис може да бъде прекратен. Това ще стане заради неизпълнение на финансовите задължения от страна на българските акционери, съобщи бившият член на Съвета на директорите на проектната компания "Трансболкан Пайплайн" Пламен Русев.
Според него решение ще бъде прието на общото събрание на акционерите, което ще бъде проведено в Рим на 17 февруари. "Мога да потвърдя, че проектът отива към прекратяване. Това е един хубав изход към настоящия момент, защото българската страна не си плаща задълженията, което създава напрежение между акционерите. Следствие на това и гръцката страна престана да си плаща. Не може само едната страна да финансира. Трябва да има равноправност", каза той. На въпрос какви ще са загубите за България от прекратяването на проекта Русев заяви: "Преките загуби на този етап ще са около 15-20 милиона лева директно дадени от бюджета, защото на толкова възлизат задълженията на българския акционер. Както знаете министерството на финансите е принципал и от там трябва да бъдат взети. А непреките не могат да се изчислят. Вероятно, нарушавайки международното споразумение, другите страни ще искат обезщетения, които могат да стигнат и до 200-300 милиона. Най-неприятното е, че около 800 милиона евро инвестиции са загубени за нашата страна".
Енергийният министър Трайчо Трайков заяви, че не знае за разваляне на проекта Бургас-Александруполис от руска страна. Той прехвърли въпроса към министъра на финансите Симеон Дянков. Той смята, че руската страна упражнява натиск по отношение на друг проект АЕЦ "Белене". "Очаквайте още партенки от руска страна", бяха думите на Трайчо Трайков. Информацията е на БНР. /БГНЕС
182
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар