Цветанов: Има двама заподозрени за изтичане на СРС
За изтичането на СРС-та след полиграфско изследване резултатът е, че има съпричастност на служител на ДАНС, който е имал достъп до съответния акаунт, подозрения за изнасяне на информация има и към служител на СДОТО в Добрич, който е проявил немарливо отношение, за което ще се насрочи дисциплинарна проверка. Това заяви вътрешният министър Цветан Цветанов, предаде репортер на БГНЕС.
Цветанов се изказа по време на кръгла маса на тема: "Необходими законодателни промени в нормативната уредба на специалните разузнавателни средства", което се провежда в Народното събрание при домакинството на подкомисията за контрол на СРС. И други служители ще минат на полиграфско изследване, за да няма изтичане на информация, съобщи министърът - не само служители на службите от Добрич, на ДАНС и администраторите, които са оперирали с данните. Българското законодателство в тази материя е хармонизирано с европейското, каза Цветанов. Важно е да се знае, че СРС са един от оперативните способи в борбата с престъпността, част от тях се използват и в съдебния процес като веществени доказателства, добави той. Министърът на вътрешните работи не разрешава използването на СРС, а разпорежда използването на СРС, уточни Цветанов. Трябва да има механизми на всяко работно място за технически контрол срещу изтичане на СРС, смята вътрешният министър. Назряла е необходимост от законови промени, които се отнасят до използването и контрола на СРС, заяви в началото на дискусията Явор Нотев, председател на подкомисията за контрол на СРС в НС. На срещата участват ръководители на най-важните институции в страната, които имат общо с тематиката и проблемите в тази област - вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, правосъдният министър Маргарита Попова, главният прокурор Борис Велчев, председателят на ДКСИ Цвета Маркова, представители на неправителствени организации, експерти, депутати и др.
Необходимо ли е създаване на независим орган за съхраняването и унищожаването на СРС, на независим регистър, необходима ли е промяна в чл.18 на Закона за СРС, необходимо ли е изваждане на дейността от МВР, необходими ли са законодателни промени, отнасящи се до исканията за използване на СРС, необходимо ли е да се обжалва отказа за използване на СРС , необходима ли е по-добра регламентация за съхраняване и унищожаване на СРС и др., тези и други въпроси зададе Явор Нотев в началото на диспута.
Какво би могло да се направи? Как да се защитят гражданите, запита в своето изказване и правосъдният министър Маргарита Попова. Законът трябва да третира въпросите в три насоки, според нея - използване на СРС в рамките на наказателното производство, втората - в посока на националната сигурност, третата - за защита на пострадали от престъпления и когато се налага те да се защитят чрез използване на СРС. По темата за съхраняването на СРС и тяхното унищожаване трябва да се изисква заявленията за използване на СРС да съдържат подробна мотивация и детайлна регламентация, че те се използват само по такъв начин, че по друг това би било невъзможно, добави Попова. Контролът тук трябва да бъде много стриктен, каза тя. За ефективна работа със СРС има нужда не от много органи, а от ясно регламентиран съдебен контрол, но той сега не е регламентиран като последващ, когато СРС са събрани извън съдебното производство. По Конституция съдът е независимият орган, който трябва да осигури първоначален, повременен и последващ контрол, но тази необходимост се нуждае от законова промяна, смята тя. Бяло поле е законът за прилагане на СРС по темата национална сигурност, е мнението на правосъдния министър. По казуса за опазване правата на гражданите и обезщетяване на хората при неправилно използване на СРС има нужда от дебат, е нейното становище. /БГНЕС
226
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
герю
наистина са двама ББ иЦЦ