Либия е пред гражданска война, ЕС готви евакуация
Либия се намира на прага на гражданска война, безредиците обхванаха и Триполи в момент, когато протестните движения набират сила в Северна Африка и Близкия изток, принуждавайки европейците да мислят за евакуация от Либия.
В Йемен опозицията обхвана и студентите, които организираха митинг в центъра на столицата Сана. За по-малко от седмица Либия се превърна в театър на жестоки репресии, които бяха разкритикувани от САЩ, европейските страни и ООН. Равносметката от демонстрациите става все по-тежка и за по-малко от една седмица надхвърли 230 жертви, според правозащитната организация "Хюман Райтс Уоч" (HRW), която следи отблизо обстановката. Докато полковник Муамар Кадафи, управляващ еднолично страната от 42 години, пази мълчание, неговият син Сейф ал Ислам заяви снощи, че страната е на прага на гражданска война, и призна за 84 убити. В Бенгази, втория по големина град, който от 6 дни е център на бунт, 60 души бяха убити само вчера според HRW. Но вчера демонстрантите превзеха и столицата Триполи. Според очевидци, с които днес се свърза АФП, сградата на публично радио и телевизия е била разграбена снощи от демонстранти в Триполи, опожарени са били полицейски участъци и местни офиси на революционните комитети. "Залата на народа" близо до центъра на града, където често се организират официални прояви, беше напълно изгорена според столичанин, живеещ наблизо. Силна стрелба се чува в редица квартали на столицата, а на Зеления площад са станали сблъсъци между опоненти и симпатизанти на либийския № 1, разказват очевидци. Пред лицето на кървавите репресии срещу участниците в демонстрациите либийски дипломати, акредитирани в Индия, Китай и към Арабската лига, започнаха да дезертират от постовете си. Народните бунтове в Тунис и Египет ще окажат "огромно влияние" върху арабския свят, заяви египтянинът Амр Муса, генерален секретар на Арабската лига. "Над арабския свят и Близкия изток духат ветровете на промяната. Влиянието на революциите в Египет и Тунис ще е огромно", подчерта той. Редица европейски страни се готвят да евакуират своите граждани. "Ние сме крайно разтревожени, координираме евентуална евакуация на гражданите на ЕС в Либия и особено в Бенгази", заяви днес испанската министърка на външните работи Тринидад Хименес на среща със своите европейски колеги в Брюксел. Компании като петролния гигант "Бритиш петролиъм", италианската оръжейна фирма "Финмеканика" и норвежката петролна компания "Статойл" започнаха да евакуират своите работници и служители. Като пряк резултат от обстановката в Либия – членка на ОПЕК и четвърти производител на петрол в Африка – цената на петрола скочи днес в Лондон на 105 долара за барел, каквото ниво не е регистрирано от септември 2008 г.
В Йемен протестиращите вече искат оттеглянето на президента Али Абдула Салех. Хиляди демонстранти - студенти, но също така депутати и симпатизанти от опозицията са се събрали на площада пред Университета в Сана, който беше кръстен "Площад Тахрир" (Площад на свободата) като намек за бунта в Египет. Този митинг става само ден след решението на парламентарната опозиция да се присъедини към протестите срещу режима, което досега оглавяваха главно студентите. Тази сутрин един демонстрант беше убит от силите за сигурност в Аден, с което общият брой на жертвите за по-малко от седмица достигна 12. Салех, който управлява от 32 години, заяви, че ще се оттегли само след избори. След извънредно съвещание ислямски богослови издадоха комюнике, в което забраниха използването на сила срещу протестиращите.
Протестите набират сила и в Манама, столицата на емирата Бахрейн, който има стратегическо значение за Пети американски флот. Живеещият в изгнание опозиционен деец Хасан Машайма, който е задочно подсъдим за тероризъм, заяви пред АФП от Лондон, че утре се връща в Бархейн. Протестиращи прекараха цялата нощ на площад "Перла" в центъра на Манама, след като в събота войската и полицията се изтеглиха от там. /БГНЕС
284
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар