Депутати от Бундестага: Пълно доверие на министър Попова
Министърът на правосъдието Маргарита Попова изнесе доклад пред германски парламентаристи в Бундестага и пред представители на три федерални министерства – на външните работи, на вътрешните работи и на финансите, съобщиха от МП.
Изложението на министър Попова беше посветено на напредъка на България в областта на съдебната реформа и борбата с организираната престъпност и корупцията. Българският министър на правосъдието представи както конкретната интензивна работа на страната в рамките на показателите за напредък по механизма за сътрудничество, така и основни насоки от цялостната визия за реформа на съдебната система. Изключително сме впечатлени от конкретния преглед на постигнатото по показателите за напредък, от изложението на министъра и от последния междинен доклад на ЕК сме убедени, че най-после България демонстрира последователност и траен ангажимент да реформира правораздаването, е единодушното заключение на германските парламентаристи. България е важна външна граница на ЕС и по тази причина за нас е от съществено значение да подкрепим хората с модерно мислене и европейски реформаторски маниер, които помагат в страната да се утвърдят принципите на правовата държава, върховенството на закона, спазването на гражданските права. Българският министър на правосъдието може да разчита на пълното ни доверие и подкрепа по пътя на начертаната и следвана устойчиво съдебна реформа, подчерта от името на присъстващите депутати д-р Ханс-Петер Ул - говорител по въпросите на външната политика на фракцията на ХДС/ХСС в Бундестага.
Германските парламентаристи изложиха пред министър Маргарита Попова очакванията си България да продължи стъпките по изграждането на разследваща криминална полиция. Акцентираха още върху необходимостта от устойчивост и последователност в съдебната практика, подчертавайки че независимостта на съдебната система не бива да се схваща нито за миг като възможност за своеволие. По време на срещата в Бундестага беше направено ясно разграничение между Шенген – като правно–технически инструмент с конкретни срокове, и Механизма за сътрудничество и оценка. Механизмът чрез периодичното отчитане на конкретни действия задава дългосрочни насоки, следва трайни ангажименти за реформа и изисква разумна и обмислена нужда от време за подобна реформа. Депутатите определиха като отговорна позицията да се спазват поетите с присъединителния договор на страната ни към ЕС ангажименти, сред които потребността от механизъм за сътрудничество и оценка в областта на правосъдието и вътрешните работи.
За Германия приемането на закона за отнемане на необяснимо имущество ще е ясният знак за политическата воля и готовност на България да използва най-силното оръжие от антикорупционния си арсенал, бяха категорични германските парламентаристи и представителите на трите федерални министерства. /БГНЕС
303
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар