Протестиращи: Долу Кадафи
С викове "Долу Кадафи!" и "Да живее революцията на либийския народ" десетки граждани на Либия, Тунис, Ирак, Сирия, Египет и Палестинската автономия се събраха на протест пред посолството на Либия в София, за да изразят несъгласието си с режима на либийския лидер Муамар Кадафи, предаде репортер на БГНЕС.
Демонстрантите носеха плакати с надписи на български и английски език: "Либия е на нацията, а не на Муамар Кадафи", "Стига толкова Кадафи" "Хората от Тунис казват на всички арабски диктатори: Game Over". Те поднесоха цветя пред посолството в памет на загиналите либийски граждани. Протестиращите призовават дипломатите от либийската мисия да се присъединят към протеста на своя народ и да подадат оставка. "Либийският народ е толкова задушаван в течение на 40 години. Търпението вече е изчерпано. Като всички диктатори от този род, Кадафи се прояви като не по различен от Хитлер и Сталин", заяви говорителят на Съвета на арабските асоциации в България доцент Ходор Факих. Демонстрантите искат падането на режима на Кадафи, за да има свобода и мир в Джамахирията. Убедени, че либийският народ има право на достоен и цивилизован живот, пред посолството те викаха на арабски "Кръвта на загиналите няма да отиде напразно" и "Когато народът иска свобода съдбата позволява", а някои от тях дори поискаха смъртта на либийския лидер. Един от либийските граждани разказа, че в момента много малко хора в Либия подкрепят Кадафи. "Близките ми казват, че хората на Кадафи стрелят навсякъде жените стоят вкъщи и не могат да излизат без оръжие. Очакваме нашият народ от всички градове да дойде в Триполи и да свалим този диктатор", каза още той. Според иракския журналист Ахмед Талиб е възможно Кадафи да бъде изправен пред Международния наказателен съд. "След падането на Берлинската стена светът се промени и той върви към по-хуманно и по-прозрачно управление и явно вятърът на промяната стига и страни като Тунис, Либия, Тунис. Надявам се да се забрани военни самолети да летят и да убиват цивилни хора", сподели той. Постоянният кореспондент у нас на египетския вестник " Ал-Ахали" Адел ел Шахуи пък обясни, че в момента в Египет се зараждат подозрения, че се подготвя контрапреврат и именно заради това всички граждани настояват правителството да се оттегли, изпълнителната власт да се поеме от широка коалиция, която да изразява реално позициите на своите граждани и да бъде сформиран съвет от представители на армията и на цивилни организации, който да поеме управлението до избирането на нов президент на есен.
Общо около 50-60 души се включиха днес в протеста, като много от тях дойдоха със своите семействата и приятели. Дори малките деца, които днес застанаха редом до своите родители пред посолството, знаеха, че "Кадафи е лош, защото иска да убива хората". /БГНЕС
257
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар