Учебна година от 7 септември
Учебната година да започне от 7 септември или от всеки втори вторник от месеца. Това са двете най-сериозни предложения за промени, които се обсъждат от експерти на образователното ведомство за промяна на времето за уроци, пише в утрешното си издание в. "Труд".
Има и идея с една седмица да се удължи вторият срок. Ако това стане, първолаците няма да завършват на 24 май, а на 30-и. Причината за промяната е, че учебното време не стига да побере всички задължителни уроци по предметите и исканите ваканции. Търси се място в учебната годиназа едноседмична ноемврийска ваканция. Нея просветният министър Сергей Игнатов обяви на 14 януари пред "Труд". Идеята е тя да е между 1 и 6 ноември. Другият препъни камък пред запазването на традиционния 15 септември е, че май изцяло е блокиран от национални изпити.
Според експертите на образователното министерство не е вярно, че в България традицията да се започва училище е датата 15 септември. До 1948 г. у нас се е учело от 1-ви.
Сега в Австрия годината започва или на 6-и, или на 13-и - според деня. В Румъния е на 13-и, в Холандия - на 16-и, в Полша, Исландия, Чехия и Испания - на 1-ви. В Германия стартът е от 1 август, а във Великобритания - от 15-и. Обикновено крайният учебен срок в тези държави завършва между 15 и 30 юни. Все още няма окончателно решение за началото на годината, казаха вчера от образователното ведомство. Експертите на министър Игнатов търсели схема, при която нито един предмет да не бъде ощетен откъм часове. Но признаха, че наистина "май ще е доста рехав" откъм реални учебни дни. Причината - тогава са всички национални изпити за четвърти, седми и дванадесети клас. И още: тази година учениците ще почиват за Деня на славянската писменост на 23, 24 и 25 май (понеделник, вторник и сряда). А не само два дни, каквато е традицията. Шести май (петък) е национален празник и също няма да се учи. Ваканцията ще започне още от 17 май, когато е първата матура за зрелостниците. И ще приключи на 30 май, когато пък е последният изпит за седмокласниците. Преди това от 4 до 12 май са изпитите за четвъртокласниците. Но те се провеждат в редовен учебен час и няма да се налага да се затварят целите учебни сгради, обясниха експерти. Реално учениците ще са в клас 11 дни като само една събота - 28 май, ще се отучва. Проблемът не е, че няма да им предадем учебния материал, а че след това през юни много трудно ги "вкарваме в час" , обясниха учители. Те вече били направили схема как да запълнят празния май със спортни прояви и да съберат уроците през останалото време. Но през юни се приключва годината и има доста тежки и решаващи за децата изпити и оформяне на оценката. Един от вариантите, които педагозите предлагат, е да се разтовари май от много изпити. Например тези за седмокласниците да се провеждат през юни. На тях от миналата година се явява целият випуск, като след излизане на резултатите децата решават дали да кандидатстват в езикова, профилирана или в професионална гимназия. /БГНЕС
581
5
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Ото Скорцени
Все по - тъпи реформи, и все по - затъпяващо подрастващо поколение.А като въведат и лаптопи вместо черна дъска - съвсем ще забравят и да пишат и да мислят.
Ataman
Браво на осъвременяваща се България!
С тази глупост, ще забравим и 24 май, защото трябва да се проведат някакви си изпити и часовете няма да могат да се усвоят от подрастващите.Те до такава степен са затъпели, че без компа и лап-топа, едно смислено изречения не могат да съставят, без да го запишат с латински знаци. Няма да е далечно времето когато и кирилицата ще бъде забравена, а защо не и обучението да стане цялогодишно и знанията кръгла нула.
123
Към Ото Скорцени:Напълно си прав(а)!Това за лаптопите и мултимедиите го кажи на госпожа Христинка Баева-старши експерт по природни науки,защото тя се е вманиачила в интерактивните уроци без да си дава сметка за това,че учениците вече забравиха да пишат!!!
щщщ
Защо министерството не направи изпитите в съботни дни. Не мо же да се яввяваш на изпити през ден. Това го има само в Полувисшия делиормански Ониверситет. Или на височайшите полуграмотни чиновници и т.н. експерти от министерството не искат да си мърдат дебелите задници в съботни дни. От няколко години месец май го отписаха като работен в училищата.
Защо министерството начело с ВЕЛИКИЯ ЕГИПТОЛОГ не въведе древноегипетската учебна година и древноегипетските учебни програми? А може би толкова може да му роди древнономенклатурната кратуна. Да не забравяме, че е син на бивш секретар на ЦК на ДКМС и, а по-късно секретар на ОК на БКП във Видин.
Анонимен
Вие тримата в пещерите ли живеете,цял свят се модернизира и върви напред вие теглите назад,на компютрите да не би с йероглифи да се пише,и в Европа навсякъде уч.година започва на 01.09.,човек да вземе да ви върне в средновековието,точно за вас ще е.