3 март – Национален празник на България
На 3 март 1878 година в градчето Сан Стефано, днешен Йешилкьой, предградие на Истанбул, е подписан мирен договор между Русия и Османската империя. С него се слага край на Руско-турската освободителна война /1877-1878г./ и се създава Българска държава след 500-годишно османско владичество.
Причина за Руско-турската война е жестокото потушаване на Априлското въстание от 1876 година, което предизвиква огромен отзвук в Европа. Редица видни европейски общественици и държавници, сред които личат имената на Уилям Гладстоун, Виктор Юго издигат глас в подкрепа на подтиснатите българи. Войната става неизбежна, след провала на Константинополската конференция и отказа на Османската империя да се реформира и зачита правата на своите християнски поданици. Тя завършва с победа на руското оръжие.
Санстефанският мир е подписан на 3 март /19 февруари стар стил/. Тази дата не е избрана случайно. Тя съвпада с коронацията на Александър ІІ през 1855 година и освобождаването на крепостните селяни в Русия през 1861 година, за което руският император получава прозвището Освободител. Договорът е прелиминарен – т. е. предварителен и подлежи на одобрението на останалите Велики сили. Според него, освободена България е автономно, трибутарно (плащащо данък), васално княжество със свое народно правителство и войска. Площта му е над 170 000 кв. км. Пълномощници от руска страна са граф Н.П.Игнатиев и А.И.Нелидов, а от турска страна - Савфет паша и Садулах бей. Чл. 6 -11 се отнасят до България, която е създадена като автономно трибутарно княжество с християнско правителство и своя войска. Границите на княжеството обхващат Северна България (без Северна Добруджа), Тракия (без Гюмюрджинско и Одринско) и Македония (без Солунската област и Халкидическия п-в). Чл. 7 от договора урежда устройството и управлението. Държавата се управлява от княз, избран от населението с одобрението на Великите сили и Високата порта. Парламентът е трябвало да изработи Органически устав (Конституция). Предвижда се и временно руско управление за срок от две години, което се осъществява от специален императорски комисар. Чл. 8 предвижда да се плаща специален данък на Високата порта.
Със санстефанския мирен договор България възкръсва отново на картата на Европа. Нейното население наброява 4 800 000 души. Санстефанският мирен договор от една страна решава проблема с легитимността на българската държавност, а от друга е убедително доказателство за българското териториално присъствие на Балканския полуостров.
Санстефанска България, с малки изключения, припокрива картата на Екзархията от 1870 година, с която султанът легитимира православната духовност на българското население. Един от важните резултати на Санстефанския договор е, че той създава един идеал, който е в основата, както на големите успехи, така и на националните катастрофи за българската държавност след 1878 година. Англия и Австро-Унгария се обявяват против санстефанския договор. По тяхна инициатива той е ревизиран и заменен с Берлинския договор през юли 1878 година. По силата на неговите клаузи санстефанска България е разделена на пет части - Северна България и Софийския санджак формират васалното Княжество България, което плаща ежегоден данък на турския султан, има своя милиция и се ръководи от княз, избиран от народа, но със съгласието на Великите сили и султана; земите между Стара планина и Родопите се обособяват в отделна автономна област с име Източна Румелия, управлявана от генерал-губернатор, назначаван от Високата порта; Македония и Одринско остават в пределите на Османската империя под пряката власт на султана; градовете Пирот и Враня се предават на Сърбия, а Румъния получава Северна Добруджа.
От 1888 година 3 март се празнува като Ден на Освобождението на България от османско владичество. Еднократно като официален празник денят е отбелязан през 1978 година по повод 100-годишнината от Освобождението. 10 години по-късно той става официален празник, а с решение на Великото Народно събрание от 5 март 1990 година датата е обявена за национален празник. /БГНЕС
1599
25
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
koj
Нан ас не ни трябва повече робство, ние сами убиваме държавата си. Българите не са повече народ достоен за уважение. Специално Шумен се управлява от пияници и стари "кримки". Някой може ли да измъкне Аврамов от поредния запой и да му каже, че в града няма вода???
сссс
НА ВЪПРОСА КАКВО Е БИЛО СЪСТОЯНИЕТО НА БЪЛГАРИТЕ:
1. Държава "ОСМАНСКА ИМПЕРИЯ" няма. Във всички карти издавани по това време,във всички международни договори, всички войни които се водят само и единствено се упоменава думата ТУРЦИЯ и едва през втората половина на ХІХ век ОТОМАНСКА ИМПЕРИЯ, но никъде Османска империя. Терминът "ОСМАНСКА ИМПЕРИЯ" е въведен след Кемалистката революция в Турция от великотурските шовинисти, за да заличат черното минало на държавата Турция и да го изпратят някъде в средновековието твърдейки, че днешна Турция няма нищо общо с престъпленията на някогашната империя. Това не попречи на днешните турски политици да искат от ООН и ЮНЕСКО официално цестване 700 годишнината на Османската империя, дори тогавашния ни президент Петър Стоянов заяви, че ще участва в официалните тържества. Добре, че ги удари земетресението от септември 1999 г. та се провалиха.
КОЛКОТО ДО РОБСТВОТО: Турция еабсолютна теократична монархия от източен тип. В нея абсолютно всичко е собственост на султана. Всеки жител на империята официално е РОБ НА СУЛТАНА.
През цялото съществуване на империята до нейното разпадане след 1918 г. в нея има хора РОБИ,лична собственост на някой ага. Дори по време на Освободителната война има много случаи на отвличания в робство, дори тук в шуменско майка и дъщера са били отвлечеви в турското тогава село Мадара.
Абсолютно безправното ПОЛИТИЧЕСКО положение на християните / не само българи/ в империята, вероятноста всеки един момент властта да ти отнеме имота / както фабриката на Добри Желязков/ е белег на тяхното РОБСКО положение.
Колкото до един от коментарите, че българите имали къщи и семейства, то и в древна Спарта илотите били с къщи и семейства но били РОБИ.
Така, че нека всеки сами си отговори ТУРСКО ИЛИ ОСМАНСКО, РОБСТВО ИЛИ ВЛАДИЧЕСТВО!
***
ЧЕСТИТ ТРЕТИ МАРТ НА ВСИЧКИ НЕИЗМИТИ И НЕИЗКЪПАНИ ШУМЕНЦИ, Е ТЕ ТАКЪВ ГРАД НЯМААААА
аз
голям майтап на кристал,
-всички оФИЦИАЛНИ лица си говореха по двойки, никакво увахение към празника
-позор за лудогорския университет, венеца на дпс беше със златиста лента, а на университета лентата беше в турско синьо
- една задоволена вдовица след като постави венеца, извади един пищол и кат са разгърмя, др. дъбов се скри зад попа
- а иначе кМЕТА я докара от глас
чочо
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ ,в България и по света.
PATRIOT
Османчо, аз пък ще ти кажа, че само веднъж удрям и не повтарям!!!!!!!!!
Beemaster
Честит празник българи , където и да сте по света!
Независимо от обстоятелствата ...името на България остава непроменено през вековете.Колко държави са запазили имената си?