ЕП: Аштън официално да признае Съвета на либийските бунтовници
Депутатите от ЕП поискаха Катрин Аштън да признае Преходния национален съвет на Либия като официален орган, представляващ либийската опозиция, съобщиха от пресцентъра на ЕП.
В резолюция, предложена от всички парламентарни групи, членовете на ЕП настояват държавите - членки да бъдат в готовност за евентуалното прилагане на забранена за полети зона, както и да предотвратят нападения над населението от страна на режима на Кадафи. Депутатите поискаха ЕС да помогне с репатрирането на имигрантите, бягащи от нарастващото насилие в Либия. "Европейските правителства трябва да имат готовност в случай на решение на Съвета за сигурност на ООН за по-нататъшни мерки, включително за възможността за създаване на забранена за полети зона", които да са в съответствие с мандата на ООН и да са координирани с Арабската лига и Африканския съюз. Това подчертават депутатите в резолюция, която беше приета с голямо мнозинство в Парламента. По време на дебатите, единствено групата на ЕОЛ/СЗЛ се обяви срещу текста.
Членовете на ЕП поискаха от Върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън да установи отношения с представители на Преходния национален съвет на Либия. Те я призоваха да започне процедура по официално признаване на временното правителство, за да се гарантира подкрепа за бунтовниците срещу режима на Кадафи и да им се осигури по-голяма международна представителност. Парламентът осъди също така най-строго "грубите и систематични нарушения на правата на човека" от страна на либийския режим и призова полковник Кадафи незабавно да се оттегли.
В текста на резолюцията членовете на ЕП изразяват дълбока загриженост от разрастването на хуманитарната криза, тъй като повече от 200 000 имигранти се опитват да избягат от насилието в Либия. Затова те настояват ЕС и държавите - членки да осигурят въздушен и морски транспорт за подпомагане на репатрирането или установяването в друго населено място на имигрантите, търсещите политическо убежище и бежанците от Либия. Европа трябва да предложи и необходимата помощ на бежанците, отиващи към Тунис, и да ги репатрира в родните им страни, както вече призоваха Съветът за правата на човека на ООН и Международната организация по миграция.
Независимо от първоначалното несъгласие на някои от националните делегации, в крайна сметка по настояване на италиански и малтийски евродепутати, резолюцията апелира и към прилагане на принципа на солидарност и споделяне на отговорността по отношение на граничния контрол (въведен с Договора от Лисабон). Европейската комисия трябва да разполага с всички необходими "финансови, човешки и технически ресурси", за да подпомогне граничните страни на ЕС в случай на евентуално масово миграционно движение, категоричен е Парламентът. Европейските депутати приветстват единодушното решение на Общото събрание на ООН да изключи Либия от Съвета за права на човека в отделна резолюция относно 16-то заседание на Съвета. Те осъждат грубите и систематични нарушения на правата на човека, извършвани в Либия, като подчертават, че някои от тях дори може да представляват престъпления срещу човечеството, и настояват за изпращането на независима международна анкетна комисия в Либия.
В допълнение към препоръките им за прилагане на забранена за полети зона над Либия и за справяне с проблема с миграцията, членовете на Парламента предложиха на държавите - членки да предприемат следните мерки на предстоящото извънредно заседание на Европейския съвет в петък: Замразяването на активите на режима на Кадафи трябва да включва и активите на държавните инвестиционни фондове, управлявани от Либийския орган по инвестициите, както и постъпленията от продажбата на нефт и газ. Незаконно придобитите активи трябва да бъдат подложени на разследване и върнати в страната. Развиване на по-ефективна и амбициозна европейска политика за съседство, която да даде приоритет на независимостта на съдебната система, зачитането на основните свободи, плурализма и свободата на медиите и борбата срещу корупцията. /БГНЕС
184
1
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
.
Те май си мислеха,че Кадафи ще се предаде без бой.Но за този случай важи сентенцията,че "власт с кръв се взема и с кръв се дава".Не ми се вярва водачът на революция да се предаде просто така от добра воля.