Феим Чаушев остава в ареста
Феим Чаушев остава в ареста, реши Софийският районен съд, предаде репортер на БГНЕС.
Магистратите обаче наложиха по-лека мярка за неотклонение парична гаранция от 2000 лева на Ивайло Геков. Има достатъчно доказателства, че Ивайло Геков и Феим Чаушев са били във връзка с извършителите на престъплението. Двамата знаят кои са хората, откраднали джипа, заяви наблюдаващият прокурор от Софийския районен съд Иван Петров. Има свидетелски показания, разговор в който Чаушев казва какви вещи са намерени в колата. Именно това свързва бившият зам. външен министър и Ивайло Геков и ги прави съпричастни към престъплението, каза прокурорът. Турският бизнесмен, чийто автомобил е откраднат, не е бил в България в момента на даването на парите. С това се е занимавал негов служител. Ивайло Геков е бил с ръкавици, когато е взел парите, потвърди прокурорът. Той обясни още, че при това положение е несериозно самият Чаушев да дойде и да вземе парите от турския граждани. Свидетели разказали, че Феим Чаушев е съобщавал и направлявал служителя на турския бизнесмен по какъв начин да се сдобие със сумата от 23 000 евро – от коя банка да я изтегли. Отново свидетели разказали, че Чаушев казвал какви вещи има в багажника на открадната кола. Ивайло Геков е представен на пострадалите като човека, който се занимава с предаването на парите. Обвинителите са категорични, че целта на Чаушев е била имотна облага. На този етап разследващите обаче не знаят кои са крадците на автомобила.
При влизането си в съдебната зала Чаушев каза: "Бях преводач, кълна се в дъщеря си, не съм взел една стотинка". Той заяви, че познава брата на турския гражданин, но отрече да е участвал в такива преговори. Братът на турския бизнесмен е поискал "да му се помогне, да му се реши проблемът, да му се намери колата". Феим Чаушев категорично отрече да му е предлагал помощ. Казал, че няма връзка с такива хора, нито с крадци и други подобни. Феим Чаушев обясни, че тъй като братът на турския гражданин знае само турски, той е бил по-скоро като преводач. Когато той получил някаква информация е искал от бившия зам. външен министър да се преведе. Братът на турския гражданин му е бил много близък приятел, каза самият той и помощта му е била на съвсем приятелска основа. "Аз нямам никаква лична изгода и не искам никаква лична изгода. На приятелски начала ако може нещо да се помогне", обясни версията си Чаушев. Той не отговори конкретно на въпроса как като не познава такива хора, щял да помогне. Заяви само: "Някъде чуваш нещо, някаква информация, можеш да му предадеш такова нещо". Феим Чаушев каза, че всичко ще се разбере, след като приключи всичко. Каза още, че преди години са откраднали и неговата кола, която той си е върнал по "този начин". Не обясни какъв точно е начинът, заяви само, че не е платил нищо и че хиляди българи връщат колите си по "този начин". Мярката за неотклонение на Чаушев се гледаше при закрити врати.
БГНЕС припомня, че Чаушев бе арестуван след сигнал за посредничество при предаването на откуп, за да бъде върнат откраднат автомобил на турски гражданин. МВР започва работа по сигнала за открадната кола полицията на 19 февруари, когато турски гражданин съобщава, че джипът му БМВ е откраднат. След няколко дни потърсил за съдействие Феим Чаушев. Той му казал, че може да му съдейства, но това ще струва 25 000 евро. По-късно цената е намалена до 23 000 евро. Според прокуратурата, Феим Чаушев е извършил престъплението в съучастие с Ивайло Геков, на когото е предявено същото обвинение. Геков е задържан при предаването на сумата, а пред дома му е задържан и самият Чаушев. Той подаде оставка като заместник-външен министър в правителството на Тройната коалиция заради скандала с двете му имена. Той загуби поста си след като стана известно, че в официални документи използва две различни имена. Заради двете му имена бяха поставени под съмнение подписаните от него международни договори. Самият бивш заместник-външен министър тогава отрече да е нарушавал българското законодателство във връзка със заеманата от него длъжност, както и морално-етичните норми, тъй като нито едно от тези дружества не било с предмет на дейност в области, свързани с правомощията му. По отношение на участието си във фирми Чаушев обясни, че през периода 1997-2002 г., когато не е заемал никакви държавни постове, единствено в качеството си на физическо лице - български гражданин е участвал в създаването на фирмите "Вилфрид Ойлер" ООД, гр. София с 5 процента от размера на дружествените дялове и с 33 процента от размера на дружествените дялове в "АСПО" ООД, гр. София. Името на Чаушев се свързваше и чрез комплекса "Дюни" с главния заподозрян по делото за източването на пари по САПАРД Людмил Стойков. Министър-председателят Сергей Станишев подписа заповед за освобождаването от длъжност на Феим Чаушев на 10 април 2008 г. Като заместник-външен министър Феим Чаушев участваше активно в процеса, свързан с българските медици в Либия. Той има и агентурно име "Бисер" от бившата Държавна сигурност. /БГНЕС
368
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
********
Току - що слушах Феим Чаушев по телевизията. Той не знае български език - цитирам:" ...кълна се НА дъщеря си...". Този е бил ЗАМЕСТНИК ВЪНШЕН МИНИСТЪР !
Но, не си мислете, че сега в парламента има по - грамотни.