Дянков: Компания предложила замразяване цената на горивата
Идеята за Меморандума идва от компания, заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, предаде репортер на БГНЕС.
Вчера премиерът Бойко Борисов обяви, че е разговарял с компании да се подпише меморандум, така че в рамките на следващия месец да не повишават цената на горивата. Днес вицепремиерът му Дянков обаче обяви, че идеята е дошла от компания. На въпрос дали тази компания е Лукойл, Дянков се усмихна и потвърди само, че е от компания без да я назовава. Той съобщи, че вчера Борисов го е информирал, че идеята не е от страна на кабинета. "В смисъл, че ние не го налагаме това, на която и да е било компания. Това, разбира се, действа по пазарни принципи, но ако от друга страна пък, компании, които действат на пазара на горивата с тяхно решение, могат да направят тази стъпка. Да замразят, така да се каже цената на горивата за месец - два месеца. Това, разбира се, ще помогне", конкретизира се министърът на финансите. Дянков обясни, че това ще помогне за планирането и на домакинствата, и на бизнеса и, разбира се, на правителството. "И това беше идеята, както премиерът спомена, има възможност в рамките на следващите ден - два компания или някоя от компаниите на пазара на горивата от тяхна страна, по тяхна инициатива да тръгнат на тази стъпка", посочи Дянков. Той изтъкна още, че тази стъпка, безспорно ще е полезна, особено в ситуация като днешната, когато цената на горивата се изменя всеки ден, допълни вицепремиерът.
Дянков се надява повече от една компания да се включи в инициативата. Според него в следващите няколко месеца цените на международните пазари ще се стабилизират, след което това ще се случи и в България. Той посочи, че именно цените на горивата и на храните са основните причини за ръста на цените и от тях идва увеличението им. При сегмента услуги и строителство се наблюдавало намаление на цените. И ако според него цената на горивата в следващите няколко месеца ще се стабилизира, то увеличението на храните е световна тенденция, изтъкна финансовият министър на България. Той каза обаче, че това може и да бъде полезно за България, тъй като у нас сме имали традиционно силно селско стопанство. Симеон Дянков изтъкна и че вече са се провели две срещи на работната група, която работи върху възможностите за намаляване на цените на горивата. Така има напредък по две от стъпките за това, предложени от превозвачите: Цената на горивата ще се намали с 6-7 стотинки на литър,ако от дизелът отпадне компонента за биогориво. Това, според Дянков е възможно да стане за известен период от време - 6 месеца или до края на годината. С около 6 стотинки ще се намали литърът пък, ако се приеме преразпределението на количествата в държавния резерв. Там, според вицепремиера също има възможности за отстъпки. И самите превозвачи обаче, и работната група са отхвърлили идеята всички да имат право да внасят гориво и да се плаща акциз на границата. Това, според Симеон Дянков ще увеличи контрабандата. Той каза всичко това на среща с КНСБ, на която бе обсъден пактът за стабилност. Той изрази задоволство от нея.
А от синдиката обявиха, че приемат идеята, заложена в пакта за финансова стабилност, да бъде регламентирано, че бюджетният дефицит не може да надвишава 3%. Лидерът на КНСБ Пламен Димитров обаче посочи, че "Финансовата стабилност трябва да се гарантира, но в същото време трябва да бъде и предпоставка за икономическото развитие за повече и по-качествена заетост. Това изисква гаранции и възможности, които не трябва да се затварят сега, особено в Конституцията". Синдикатът не е съгласен с това данъчната политика на държавата да бъде предопределена за дълъг период от време. Пламен Димитров каза, че това е един от малкото инструменти за влияние на икономиката, а данъчната политика в България не е достигнала своя оптимален сценарий. Той прогнозира, че предстои дебат за данъчното облагане, тъй като според разчетите на КНСБ България има най-несправедливо съотношение между преки и косвени данъци. "Хазната се пълни основно от косвени налози и това влияе върху разслоението между бедни и богати", изтъкна Димитров. Той обясни, че това не означава, че са за увеличение на данъците, но може би трябва да се намалят косвените данъци. До месец предстои и втора среща между финансовото ведомство и КНСБ , на която да се обсъдят вижданията им. /БГНЕС
229
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
ДЯНКОВ, ТЕБЕ ДА ТЕ ЗАМРАЗЯТ И ДА ТЕ ИЗПРАТЯТ В СВЕТОВНАТА БАНКА, ТАМ ДА ИМ МЪТИШ ВОДАТА.