М. Димитров: АЕЦ "Белене" е Троянският кон на Русия в България
АЕЦ "Белене" е Троянският кон, с който Русия гледа да превземе българската енергетика, защото ако България не може да си върне кредитите голяма част от собствеността отива в ръцете на руснаците. Това заяви днес в НС съпредседателят на СК Мартин Димитров, предаде парламентарният репортер на БГНЕС.
АЕЦ "Белене" е Троянският кон, с който се прави опит Русия да превземе българската енергетика по следния начин – дават се кредити на България, страната ни не може да ги върне, българският енергиен холдинг ги гарантира и в крайна сметка като не могат да се върнат кредитите. Русия придобива собственост на голяма част от българската енергетика, посочи депутатът.
След трагедията в Япония има актуален анализ за АЕЦ "Белене", направен от Института за пазарна икономика с ръководител на изследователския състав Красен Станчев. Централата ще струва над 11 млрд. евро, а цената на тока ще бъде над 14 евроцента на киловат час, уточни той. Ако централата бъде построена цената на тока у нас ще се увеличи с близо 50%, а на едно средно семейство в България за 15 години напред централата ще струва 4200 евро, няма къде да се съхранява отработеното гориво, нито са осигурени средства за изграждането на хранилище, добави той. Анализът показва, че по отношение на сеизмичните рискове централата в Белене е най-рисковата централа в ЕС, обобщи той.
Според анализ на БАН АЕЦ "Белене" е опасно да се изгражда и от сеизмична гледна точка. Гледайки сеизмичния анализ, тя е най-рисовата централа в Европейския съюз – най-опасната и най - рисковата, заяви Димитров. Затова от Синята коалиция призовават правителството да не подписва никакви договори за "Белене", докато ЕК не състави списък от мерки, които да гарантират здравето и живота на българските граждани чрез повишаване на безопасността на централата.
БГНЕС припомня, че според доклад на Института за пазарна икономика, осъществен под ръководството на Красен Станчев, АЕЦ "Белене" не е необходима за покриване на вътрешното електропотребление в страната към 2020 г. и даже до 2025 г. Изграждането на АЕЦ "Белене" при спазване на нормативните изисквания ще струва минимум 11 милиарда евро, а цената на киловатчас е сравнима с цената на вятърните централи. Според доклада "наличните генериращи мощности, включително планираните изключва необходимостта от други такива, ядрени или конвенционални електроцентрали". Мощностният баланс за 2020 г. се покрива от наличните и безспорните нови мощности и наличен общ резерв от 2758 MW, се посочва в изследването. Авторите на доклада твърдят, че "рехабилитираните, с наличен физически ресурс мощности са значително по-ефективни от новоизгражданите, независимо от енергоносителя и че отложените капиталовложения за ново строителство, особено в период на криза, могат да бъдат използвани с много по-голяма възвръщаемост, отколкото в енергетиката". Това се доказва и от практиката съществуваща в Европейския съюз. Едновременно с това екипът на Красен Станчев смята, че е необходима "институционална подкрепа и контрол за съхраняване на наличните мощности – АЕЦ "Козлодуй" – блокове 5 и 6, ТЕЦ "Варна", ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Марица-3", ТЕЦ "Русе" – блокове 3 и 4". /БГНЕС
197
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Ataman
Държавата в близките 20 години, няма нужда от това потребление на ел.енергия.Вероятно тя щу се изнася навън, а от това ще печели собственика на централата, който във всички случей нямада е българския нарон, а някой мишок от верхушката или най-вероятно руската страна. За нас ще останат само генерираните отпадъци и сраха от радиация в даден момент на авария..... Искаме референдум по въпроса с централата.