НАТО поема ръководството на операцията срещу Кадафи
Страните от НАТО са се споразумели алиансът да поеме военното командване на интервенцията в Либия в началото на следващата седмица.
Анонимен европейски дипломатически източник, цитиран от Франс прес, заяви, че алиансът е решил да задейства процеса, който ще осигури предаване на командването в понеделник или вторник (28 или 29 март).
НАТО ще се заеме изключително с въпросите на военното планиране, командването и координацията на действията, а политическото управление на операциите ще се осъществява от специално създадена контактна група на страните от коалицията, в която може да влязат и представители на арабски държави.
Ролята, състава и равнището на участниците в групата ще бъде определен на среща в Лондон на 29 март. Държавният секретар Хилари Клинтън ще участва в тази среща.
Според информация на ИТАР-ТАСС участниците в коалицията са постигнали компромис със страните от НАТО, които предпочитат да се въздържат от преки военни действия в Либия, на първо място Германия и Турция.
Те ще получат възможност да не взимат участие в нанасянето на удари по цели в Либия.
Страните от НАТО се споразумяха да наложат забранена за полети зона над Либия, за да защитят цивилното население от силите на Муамар Кадафи, заяви генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, цитиран от Ройтерс.
Той посочи, че мандатът на водения от САЩ военен алианс не включва друго освен налагането на зона, забранена за полети, но НАТО може да действа и в самоотбрана.
Думите на Расмусен противоречат на направеното по-рано изявление на турския външен министър Ахмет Давутоглу, че НАТО ще поеме командването на всички военни операции на коалицията в Либия, отбелязва агенцията.
Засега все още ще има коалиционна операция и натовска операция, заяви Расмусен, като добави, че продължават преговорите за евентуалното разширяване на ролята на НАТО.
Представители на НАТО заявиха, че се очаква в неделя да бъде взето решение дали мандатът да бъде разширен, така че алиансът да поеме командването на всички операции и да може да атакува наземни цели с цел защита на цивилното население.
Те посочиха още, че се очаква операциите на алианса за налагане на забранена за полети зона да започнат в рамките на 48-72 часа.
Вицеадмирал Бил Гортни, директор на Съвета на началник щабовете на въоръжените сили на САЩ, заяви, че
САЩ полагат всички усилия да предадат ръководството
на коалицията на друга единица, вероятно най-рано в края на тази седмица.
Пентагонът уточни, че американски военни самолети ще продължат да нанасят удари в Либия. Говорител на Белия дом изрази, че до няколко дни САЩ ще са в състояние да се оттеглят от командването на операциите в Либия, предаде Ройтерс.
По думите на говорителя Джей Карни това ще стане "след дни, не след седмици". Той допълни, че в момента в НАТО се водят дискусии по въпроса.
Ройтерс пояснява, че с искането си да се оттеглят от командването на операциите в Либия на международните сили САЩ подлагат на натиск френския президент Никола Саркози и британския премиер Дейвид Камерън да дефинират мисията и ангажиментите по нейното ръководство на днешната среща на върха в Брюксел.
Френският президент Никола Саркози заяви, че
от самите либийци зависи да решат съдбата на Кадафи,
предаде Ройтерс.
Бъдещето на Либия, политическият избор на Либия, включително това какво ще решат да направят с Муамар Кадафи и неговите приближени, е проблем на либийците, а не наш проблем, заяви Саркози.
БТА/БГНЕС
207
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар