След две безсънни денонощия, Стефан Петров се предаде
Стефан Петров, похитителят от Сливен, се предаде на полицията, предаде кореспондентът на БГНЕС от града.
Похитителят на банковия клон на "Инвестбанк" в Сливен излезе от сградата в 7.05 часа с вдигнати ръце. С това драмата със заложническата криза, върху която беше съсредоточено вниманието на цяла България почти 40 часа, приключи. От пресцентъра на МВР уточниха, че Стефан Петров Стефанов е невредим. Петров е отведен в Областната дирекция на МВР в града.
В първите коментари след предаването на Стефан Петров всички негови познати потвърдиха пред камерите на ефирните телевизии, че той от три месеца не е получавал заплата и наскоро е преживял любовна драма. В родното му село съседите припомниха, че той на три пъти е бил късан на изпита за шофьорско свидетелство. Той се възмущавал от факта, че много неграмотни получавали по другия начин свидетелство за управление на автомобил.
Всичко започна в 16 часа на 23 март, когато Стефан Петров, въоръжен с пистолет тип "Байкал" нахлу в банковия клон, намиращ се срещу сградата на Областната администрация в Сливен. При влизането си в банката Петров простреля един от охранителите на финансовия клон - Станчо Стоев, който се опита да предотврати влизането на нарушителя и в последствие бе откаран за операция, продължила пет часа, в МБАЛ "Д-р Иван Селимински".
27-годишният мъж държа със себе си шест от служителките на банката като заложници. Районът около сградата на "Инвестбанк" бе отцепен, а операцията се ръководеше лично от главния секретар на МВР Калин Георгиев. След първите четири часа от началото на събитията, около 22.10 часа на 23 март, въоръженият нападател пусна една от служителките на банката на свобода. В малките часове на нощта бяха освободени още две служителки - касиерката Мими Величкова и главният счетоводител Ивелина Тенева, а след 7.15 часа вчера, 24 март, бе изведен и вторият охранител на клона. Последната освободена заложничка бе Светла Атанасова. Тя излезе от банката малко след 10.00 часа сутринта на 24 март. Вътре остана единствено похитителя – сам, изолиран в трезора на банката, приел голяма доза упойващи вещества - "Валидол", за собствено успокоение, както поясни Калин Георгиев.
Служителите на полицията бяха в непрекъснат контакт с Петров, тъй като имаше вероятност той да посегне на живота си, обясни вчера главният секретар на МВР, като заяви, че това е и основният мотив да не се прилага силово извеждане на обекта от сградата. Друга причина бе и че всъщност Стефан Петров не е опасен, освен за себе си. Стана ясно също, че оръжието - пистолет тип "Байкал", с което Стефан Петров разполага, е лично, тъй като той е охранител по професия. Но той разполагаше с доста повече от разрешените за притежание 50 боеприпаса. На специален брифинг вчера, главният секретар на МВР, поясни и вероятният личен мотив на похитителят, като каза, че е бил скъсан на изпит за шофьорска книжка и това прераснало в тази агресия, която се случи по-късно във финансовия клон. Полицията обаче разполагаше и с един "коз", за който Петров не знаеше, а именно друга служителката на банката, за която той не бе разбрал, че е в сградата и която поддържаше почти непрекъсната връзка със специалистите на вътрешното министерство.
Случаят предизвика поредица от реакции и коментари. В самото началото на сагата, самият вътрешен министър Цветан Цветанов, вероятно на база на грешна информация, съобщи, че става въпрос за наркоман, влязъл да обира банката в Сливен. В последствие обаче психолозите на МВР отрекоха тази информация. Премиерът Борисов пък, който също се появи в центъра на събитията в Сливен, каза: "Аз му гарантирам, че един шамар няма да му ударят полицаите, такива указания съм дал. Спази обещанията си, пусна жените". Президентът Георги Първанов също коментира случая с думите, че има много млади българи, които са на ръба на отчаянието и видя отчаян мъж в лицето на похитителя.
В мащабната акция участваха служители от различни структури на МВР - специализиран екип за преговори от Института по психология, СОБТ, полицаи от ОДМВР и др. под ръководството на главния секретар на МВР Калин Георгиев, в пряка координация с премиера Бойко Борисов и ръководството на министерството, в сътрудничество с местните органи на властта и банковата институция, със съдействието и подкрепата на граждани.
БГНЕС
909
3
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
анонимен
въпреки всичко,според мен това момче има нужда от помощ.Той наистина се е чувствал отритнат и сам.Браво на всички от МВР,които участваха в операцията.Свършиха си перфектно работата.Да продължават така и хората ще имат по голямо доверие в службите.
мама
Поздравления за работата на психолога на МВР и приятелите на момчето!Моля помогнете му - той е една объркана душа!
ssssss
do mama; A ko besche ot malcinstvata schtesche da se komentira po drug nachin.Ili na sapun,a mozhe bi neschto po lscho.Badete realisti moliy Vi.