Външният министър на Кадафи избяга в Англия
Либийският министър на външните работи Муса Куса пристигна снощи във Великобритания и поиска убежище, предаде Ройтерс, като се позова на негов приятел.
Куса обявил, че напуска правителството в знак на протест срещу нападенията, извършвани от силите на Муамар Кадафи срещу цивилни.
Либийският външен министър "дезертира от режима".
"Той не бе никак доволен. (Муса Куса-б. ред.) не подкрепя атаките срещу цивилни", обяви либиецът Номан Бенотман - приятел на подалия оставка външен министър и анализатор в британския мозъчен тръст "Куилиам".
Бенотман допълни, че "Куса ще поиска убежище във Великобритания и се надява, че ще получи добро отношение".
Говорител на британското министерство на външните работи потвърди, че либийският външен министър е подал оставка и е пристигнал в страната
Муса Куса" дойде тук по своя собствена воля", подчерта той.
Говорителят обърна внимание, че Куса е бил една от най-високопоставените фигури в правителството на Муамар Кадафи и ролята му е била да представлява режима в международен план.
Британското правителство окуражава хората около Кадафи да го изоставят, даде да се разбере той.
Външният министър е един от най-високопоставените представители на режима в Либия, дезертирали след избухването на бунта в средата на февруари.
Муса Куса бе ключова фигура в правителството на Кадафи и е архитектът на драматичната промяна във външната политика на северноафриканската държава, която бе приета обратно в международната общност преди няколко години след десетилетия на изолация и санкции.
Туниската официална информационна агенция ТАП предаде вчера, че Куса е отпътувал за Лондон след двудневно частно посещение в Тунис.
Според туниски дипломат, пожелал да запази анонимност, либийският външен министър се е срещнал с чуждестранна делегация в своя хотел в курорта Джерба.
Говорител на либийското правителство увери снощи, че външният министър е отпътувал за Лондон на дипломатическа мисия.
Британското правителство обаче остана изненадано от съобщението, че Муса Куса пътува към страната.
Международната коалиция за Либия се опитва да наклони везните в полза на бунтовниците,
призна високопоставен европейски дипломат във Вашингтон, цитиран от Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че това е рядко чувано изказване: целта на кампанията, която започна на 19 март, отива отвъд защитата на цивилните.
Дипломатът, който пожелал да запази анонимност, обясни, че поставянето на акцента върху установяването на зона, забранена за полети над Либия е било параван, за да бъде осигурена подкрепата на арабските държави за военната мисия, която бе разрешена от ООН.
Съветът за сигурност на световната организация прие на 17 март резолюция, която даде зелена светлина за "всички необходими мерки" за защита на цивилното население, въпреки опасенията на някои държави, като Русия и Китай, че операцията може да е равнозначна на взимане на страна в конфликта.
"Ще променим баланса. Правим точно това... Зоната, забранена за полети бе дипломатически ход, за да се качат арабите на борда. Нека бъде ясно за това", каза европейският дипломат.
Той отхвърли сравненията с Ирак, където Саддам Хюсеин запази властта си повече от 10 години при наложена зона, забранена за полети.
В Ирак това бе установено положение, докато в Либия имаме военни удари, обясни цитираният дипломат.
В заключение той обобщи, че международната коалиция трябва да "запълни празнината" между резолюция 1973 на Съвета за сигурност, която разреши "всички необходими мерки" за защита на цивилните в Либия, и крайната цел да бъде свален Муамар Кадафи от власт.
Последните неуспехи на бунтовниците обаче затвърждават позицията на американското правителство, че лошо екипираната опозиция по всяка вероятност
няма да може да победи без решителна намеса от страна на Запада, предаде Асошиейтед прес.
Вести.бг
197
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар